FMK: AYŞE HATUN ÖNAL – SELAM DENGESİZ

2008 yılında yayınladığı Sustuysam albümden sonra verdiği uzun bir aradan sonra ikinci albümü Selam Dengesiz ile geri dönen Ayşe Hatun Önal, kolaya kaçmayan Türkçe Pop’un bayrak taşıyıcısı olduğuna beni ikna etti. Risk alan altyapılarıyla, özlediğimiz sesiyle; Selam Dengesiz, Sustuysam albümünün şans işi olmadığını gösteren bir albüm olmuş.

FUCK

Dengesiz

Albümün ilk şarkısı olmasıyla albüme ısındırsa da peşinden gelen şarkılardan dolayı bir heves olarak kalıyor. Bitse de diğer şarkılara geçsek dedirtiyor. Bir de abone kelimesi öyle bir yer edinmiş ki şarkı sonunda “şarkıyı beğenmeyi unutmayın.” diyecek diye tedirginlik yaşıyorum.

Sirenler

Marş gibi ilerleyen şarkı ilk duyduğum zaman pek bir ilginç gelse de zamanla ilgiyi kaybediyor. Ara sıra coşmak isteyeceğim vakitlerde hatırlayacağım bir şarkı.

Cehennem

Böyle tatlı tatlı Candan Erçetin havası aldığım şarkı, dikkati hep üstünde tutan altyapılarıyla pek bir güzel iş olmuş.

Çak Bir Selam (Gurcell Style Mix)

Daha geleneksel bir motifte ilerleyen şarkı hem kendini ispat etti hem de artık eskidi.

Şeytan Tüyü

Albümün gitarı en öne çıkaran şarkısı. Bir film için yazılmış olması birazcık hayal gücünü engellemiş. Yine de içeride ritmini değiştiren parçalar hoşuma gidiyor.

MARRY

Olay

Mahmut Orhan işi olduğu yüzlerce metre uzaktan anlaşılan şarkı, Ayşe Hatun Önal vokaliyle de bu albümün Kalbe Ben’î olacak gibi. Umuyorum bu birlikteliği ileride sık sık duyarız.

Dur Dünyam

Sustuysam albümüne güzel bir geri dönüş yaptırıyor. Bu vokal tarzında söylediği şarkılar daha etkileyici oluyor. Yalın bir house müzik altyapısıyla da desteklenince ortaya çıkan işi çok beğendim.

Güm Güm

Onur Özdemir birlikteliği şarkı, böyle risk alan bir albümün habercisiydi. Artık kendisi Onurr olsa da böylesine etkili bir insan olması hoşuma gidiyor. Kendisini her zaman görmek isteriz. Bu birliktelikten boş iş çıkmaz.

KILL

Beyaz Atletli

Şarkının başı acaba Hepsi grubu geri mi döndü diye düşündürüyor. Altyapısıyla albümün genel standartlarına yetişse de sözleriyle fazla ortalıklarda dolaşan pop şarkılarımızla paralel.

Devran

Sözleriyle o çok havalı Ayşe Hatun Önal’ın özel günlüğünü okumak gibi bir şarkı. Günlüğü okuyunca o da bizim gibi insan diyoruz ama ben Wonder Woman’ı görmek istiyorum.

Albüm kapağının güzelliği de şurada arz-ı endam etsin;

selam dengesiz