İNCELEME: CHVRCHES- LOVE IS DEAD

Her dinlediğim albümün ardından hakkında yazmadan önce karışık duygular hissediyorum. Aklıma getirdiği düşünceler, onlarla paralel bir şekilde gün yüzüne çıkan anılar hepsi bir şekilde sıralanmayı başarıyor. Maalesef aynısını Chvrches’ın yeni uzunçaları Love is Dead için söyleyemeyeceğim. Benim için bu albümü ilginç kılan da tam olarak bu oldu. Hepsinden daha çok yazmak istedim. 49 dakikalık birkaç maratondan sonra her defasında hiçbir şey hissetmedim. Hiçbir melodi, hiçbir anı bana canlanmadı. İçimdeki ufak boşluk sadece küçük bir sıkıntı ile darlandı.

2013’teki muhteşem çıkış albümlerinin ardından üç sene önce gelen Every Open Eye ile Chvrches herkesin bildiği ve canlı performansları için akın ettiği bir grup hâline gelmişti. Chvrches’ın sadece iki albümde bu kadar büyük bir isim olmasının tek bir sebebi vardı: Özgün olmaları. Başka hiçbir grubun yapmadığı müziği, pek tanıdık olmayan bir vokal tınısı ve içten melodilerle bize sunarak indie olanın da pop müziğe dayanabileceğini ancak yine de cool olabileceğini kanıtlamışlardı. Yeni albüm Love is Dead‘e kadar… Birçok grup uzun süre indie müzik icra ettikten sonra mainstream oldular. Mesela Tegan & Sara. Ya da Paramore. Bu grupların ortak noktaları aynı çizgide, her defasında bir öncekinden iyisini yaparak kendilerine bir isim edinmeleri ile oldu. Chvrches için aynısını söyleyebilir miyiz peki?

Grubun bu albümde Tegan & Sara’nın mainstream olduğu Hearthrob albümündeki prodüktör Greg Kurstin ile çalışması kesinlikle bir tesadüf değil. Bunun için Glasgow’u geride bırakarak Los Angeles’da konumlanmaları da. Albümü dinlediğinizde radyolara pazarlanması için hazırlanmış bir avuç şarkıdan ötesini görmekte zorlanıyorsunuz. Sürekli birbirini takip eden melodiler, nakaratlar ve synth yapıları size 49 dakika boyunca bu albümü en başta neden yaptıklarını sorgulatıyor. Albümün genelinde birkaç güzel nokta var tabii ki de. Mesela Matt Berninger düeti My Enemy, albümün geri kalanı ile karşılaştırıldığında adeta parlıyor. Single kaydı Miracles ile grup Imagine Dragons’tan daha iyi bir Imagine Dragons şarkısı yapmayı başarıyor. God’s Plan‘deki Martin Doherty vokalleri de yine sizi hayal kırıklığına uğratmıyor.

Geriye kalan ise tamamen koca bir boşluk. Hiçbir şarkıyı diğerinden ayıracak, daha özel kılacak bir anı parmak ile gösteremiyorum. Açıkçası şu 49 dakikayı tekrar gözden geçirdiğimde size bu albümü dinlemek için tek bir sebep bile söyleyemiyorum. Chvrches müzik piyasasında beklentilerin en yüksek olduğu gruplardan biriydi. Şimdi o beklentileri bir kenara bırakarak başka bir mainstream albüm ile devam edebilirsiniz hayatınıza. Her ihtimalde bundan daha iyi bir şeyler dinleyeceğinize eminim.