ORADAYDIK: DİNLEME ODASI

Dün gece Dinleme Odası yeni sezonu Aphex Twin – Syro ile açtı. Bir zamandır takip ettiğim Dinleme Odası oluşumunu hem yerinde inceleyebilmek, hem de Aphex Twin’in Syro’sunu şöyle plaktan dinleyebilmek için Kontra Plak‘ın yolunu tuttum. Dışarıdan, insanların bir araya toplanıp plaktan müzik dinlediği bir etkinlik olarak gözükse de tecrübe ettiğim şey bambaşkaydı. Öncelikle içeride 30 kişiye yakın insan vardı ama hepsi özellikle albümü oturup baştan sona dinlemeye geldiği için albümden çıkan ilk seslerden sonra tek bir insana dönüştük.

IMG_9605

Kontra Plak’ın kendi ses sistemi midir, etkinlik için özel olarak mı koyulmuş tam bilemiyorum ama Syro’yu plak olmasının da artısıyla çok kaliteli bir biçimde dinledik. Dinleme Odası’nda dinlediğiniz albümleri başka zamanlarda başka araçlar yardımıyla dinlediğimiz zaman bir hayal kırıklığı yaşayacağımız kesin.

Dinleme bittikten sonra dinleyen insanlar arasındaki yorum seansı da Dinleme Odası’nın başka bir güzelliği. Her ne kadar İstanbul’da 7 milyona yakın insan var deseler de bir albüm üzerine oturup tartışabileceğiniz o 30 kişiyi toplamak çok da mümkünü olan bir olay değil. Bu sefer ortamı gözlemliyorum diye tartışmalara pek katılamasam da bundan sonraki etkinliklerde o güzel yorumlara bir katkı da benden gelir diye umut ediyorum.

IMG_9597

Yorumlama kısmında bir de profesyonel bakış açısıyla Teknosag Records‘tan Utku Önal ve Koray Kantarcı‘nın orada hazır bulunması ise ufuk açıcı oldu.

Grup Ses Beats ve Tektosag Records'tan Koray Kantarcıoğlu ve Utku Önal

Etkinlik bitiminde ise böyle güzel insanlardan ayrılmak zor oldu. Umarız tekrar tekrar yaşayacağımız bir deneyim olur.

Dinleme Odası’nın kuruluşunda emeği geçen herkese ve misafirperverliğinden dolayı Kontra Plak’a teşekkür ediyoruz. Kendilerini takip için;

twitter.com/dinlemeodasi

Fotoğraflar: Zülal Kalkandelen

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *