ORADAYDIK: DOLU DÜŞÜN BOŞ KONUŞ

Oyun Atölyesi‘nin bu sezon yeni başlayan oyunlarından biri Dolu Düşün Boş Konuş. Kadıköy’de Haluk Bilginer tarafından bizzat kurulan bu tiyatro sahnesinde bugüne kadar pek çok oyun gördük ama bu oyun günlük hayatta takılı kaldığımız durumları fazlaca sorgulatıyor.

Oyunun yazarı Steven Berkoff, Türkçe çevirisi ise Haluk Bilginer’e ait. Evet bu ismi duyduğumuzda çevirinin muhteşem olmasını bekliyoruz istemsizce ama dili oldukça küfürlü olan oyunda kimi seyirciler bu kadar yoğun küfür kullanılmasından rahatsız oldu. Ancak ruh hallerinin etkisini yeterince iyi verebilmek için küfürün dozajı yerliydi diye düşündük. Oyunda 5 ana karakter var ve hepsi yeteneklerini çokça konuşturmuşlar. Donna rolündeki Hasibe Eren‘in ilk yarıda replikleri biraz sönüktü lakin ikinci yarıda kendisi alıp götürdü adeta oyunu. Fatih Al ve Gökçer Genç ise döktükleri terle oyunun her dakikasına ne kadar çalışıldığını gösterdi. Fatih Al bu oyunda gerçekten ağırlığını koymuş ve bu kadar yetenekli olduğunu biz bilmiyorduk. Kaynana rolündeki Murat Okay enerjisi ve gülüşüyle; ikinci yarıda devreye giren Tuna Kırlı ise hitabeti ve ses tonuyla rollerinin hakkını fazlasıyla verdiklerini gösterdiler.

Dolu Düşün Boş Konuş komik bir trajedi aslında, günlük hayatta birçok insanın maskesini takıp dolaştığını, içinden geleni yapmaya cesareti olmadığını anlatıyor. Esprili bir dille anlattıkları için salonda çoğu zaman kahkahalar eksik olmadı. Özellikle ikinci yarıdaki restorant sahnesi öyle bir müzikal zevk verdi ki bizim dans edesimiz geldi. Oyuncuların dansları ve sesleri duruma oldukça uyumluydu, umarız seyirciler eğlenmeye kendini kaptırıp öz eleştiri yapmayı unutmamışlardır. Oyunun baş gayelerinden birinin bizi sorgulatmak olduğunu düşünüyoruz çünkü neredeyse her sahnede insanoğlunun takılı kaldığı ikilemlerin gereksizliğini vurgulamak ister gibiydi oyun.

Salonun neredeyse tamamı doluydu. Fırsatını bulursanız, bir ay içinde çok fazla seansı olmayan bu enfes oyunu kaçırmayın deriz. Aralık ayında sadece 3 kez oynayacaklar ve buradan sitelerine ulaşabilirsiniz.

doludusunboskonusson

One thought on “ORADAYDIK: DOLU DÜŞÜN BOŞ KONUŞ

  1. aysel says:

    harika bir oyun, çok komik ve çok güzel anlatılmış ikilemlerimiz, maskelerimiz ve korkularımız. .oyuncuları ve emeği geçen herkesi kutluyorum

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *