ORADAYDIK: LADY GAGA

Siteyi takip edenler bilir. Avaz Avaz‘da Lady Gaga lobisi vardır. Ben de bu lobinin başını çeken insanlardan biriyim. Artpop turnesinin bir ayağının da İstanbul olduğunu duyunca heyecanlanmamam mümkün değildi. Canlı canlı göreceğim diye de turneden hiç bir video izlemedim. Dün gece ise konser boyunca şaşkındım. Zaman zaman o sevdiğim elektronik Lady Gaga ortaya çıksa da geri kalan zamanlarda rockstar olmaya çalışan bir kadın vardı ve bunu pek beceremiyordu. Listedeki çoğu şarkıdaki ağır davul geçişleri, Lady Gaga’nın eline yalandan gitar alması, piyano başında geçen dakikalar işkence gibiydi.

Gecenin başlangıcına gidiyorum. Konser alanı İTÜ’ye gidişimiz biraz geç ve girişimiz sıkıntılı oldu. Sıra denen şey bize çok uzak bir kavram olduğu için karambol bir ortamdan alana giriş yaptık. Geç girdik ama yine de sahne içi kategorisinin önlerinde yer bulduk. Seyirci hep çocuktan mı oluşuyordu yoksa Lady Gaga sevenlerin boyları mı kısaydı bilemiyorum ama sahneyi çok rahat bir şekilde gören bir yerdeydik.

fotoğraf 1

Konser 9’da başlayacak demişlerdi. Saat 9 oldu ve Lady Gaga sahnesi birden açıldı, telefonlar hemen yükseldi. Açılış parçası tabi ki Artpop’tu. Aynı isimli son albümü sevdiğim, dinlediğim ve bildiğim için şarkılara eşlik ediyordum ama eşlik edenler az gibiydi. İş böyle olunca kadının sesi yardımcı vokallerin üstüne çıktığı her kısımda çok net duyuluyordu ve itiraf etmeliyim ki hem dans edip hem de şarkı söyleyemiyordu. G.U.Y. ardından Donatella peşine Venus derken Artpop’un sevdiğim parçalarıyla bir giriş oldu. Yine de dediğim gibi gereksiz davul ve gitar soloları kulağı tırmalamaya başladı. Gitarı ve davulu sevmediğimden değil tabi ki de Lady Gaga şarkılarının teması bunlar değil.

Biraz Artpop girişinden sonra Lady Gaga eski şarkılarına geri dönüş yaptı. Just Dance ve Poker Face ile neden meşhur olduğunu tekrar gördük. “Ma ma ma ma” demeyeli çok olmuş. Beyonce ortak yapımı Telephone’da hep bir yerlerden Beyonce fırlasın istedik. Paparazzi şarkısında önde dolaşan kamera sayesinde öndeki insanları ve Lady Gaga için gözyaşlarını gördük.

fotoğraf 2

Telefon ekranı ve lazere doyduk

Lady Gaga piyano başına geçince konser de yavaşlamış oldu. You and I‘ın peşine İranlı bir fanıyla yan yana oturarak Born This Way‘ı söyledi. Sevgi mesajları sel oldu aktı. Yabancı isimlerin İstanbul klişesini abartan Lady Gaga her müsait anda gerek şarkılarına gerek de konuşmalarına İstanbul’u monte etti.

Jewels N’ Drugs sırasında Lady Gaga sahneden kostüm değişikliği için yaptığı kaybolmalardan birini daha yaptı. O sırada sahneden seyircilere bir şeyler atılıyordu ama ne olduğunu anlayamadık. Judas ile geri dönüş gerçekleştikten sonra Aura ve Sexxx Dreams ile her yer seks oldu. Sonra biraz gerilere gittik ve Alejandro‘yu andık. Gecenin en güzel performanslarından Bad Romance hatıraları canlandırdık. O sırada sahnede ilk albümü 15 milyon, ikinci albümü 6 milyon satan Lady Gaga duruyordu.

Fosforlu

 Applause ile bizden alkışları kapan Lady Gaga küçük bir domuzcuk olup Swine‘ı söyledi. Konser  boyunca kostümleri beğensek de o son fosforlu hiç olmamış.

Bise çıkmak için içeri girdiği zaman tekrar çıkması için ön taraf kendini yırtıyordu ama bizim bulunduğumuz kısımlarda tık yoktu. Sanırım herkesin aklında dönüş nasıl olacak sorusu geziyordu. Bise çıktığı zaman ise yeni albümden pek de beğenmediğim Gypsy‘i seslendirdi. Konser bitti. Lady  Gaga efsanesini canlı canlı izledik ama o kadar da tatmin etmedi. Konser sonrası kendime söz verdim. Lady Gaga aşkımı kulaklıklar ardından yaşayacaktım.

Son olarak ise bana bazı yerlerde dediklerine dikkat et diyorlar ama siz “pride” bayrağınızı yükseklerde tutun diyen Lady Gaga, LGBTİ bireylere desteğini bu topraklarda da gösterdi.

5 thoughts on “ORADAYDIK: LADY GAGA

 1. gökhan says:

  Konser beni tatmin etti açıkçası. Son dönemde popüleritesinde bir düşüş olsada performansı cidden çok iyiydi. Dans etmeyen ben yerimde duramadım. Sadece dekorı falan daha görkemli bekliyordum. Madonna gibi.

 2. krchmt says:

  Doğrudur, kötü değildi konser tabi ama performansına çok iyi demek bence çok uzak.

 3. onur says:

  Ben diamond circle sahne yi izledim(verdiğim paraya acıyordum çünkü kardeşime de hediye olarak almıştım konser sonunda değdiğini anladım:)) dekoruna katılıyorum,sahnede şehirler yaratan kadın burada değildi.Sönüktü bekleneni veremedi.
  Ancak şarkıları hep söyledi belki arkalara ses gitmemiştir ancak her şey yolundaydı ses, gitar vs anlamında.Bu arada gerçekten çaldı gitar yalandan değildi.Sanırım ses sistemiyle alakalı bir olay çünkü piyano başında söylenilen şarkılar hepsi gerçekten güzeldi(İranlı bir hayranının yanına çıkması değişik oldu gerçi:)Bir çok insan ve biz Suriye’li olmadığına sevindik en azından)
  Sahneden seyircilere atılan şeyler 1.ışıklı sopalar,2.ışıklı toplar,3.peluş ayıcıklar oldu ve her şarkıya göre konfetiler atıldı(poker simgeleri,topuklu ayakkabı,yıldızlar,harfler vs.)
  Konser bitiminde etiler tarafından çıkış yapılsaydı rahatlığı görürdünüz Ataköy de oturuyoruz 5 dk da itü den ayrılabildim aracımla.Tabiki çocuk konusunda haklısınız kendilerinden geçtiler vs ama ekrandan gösterilenler fanlarıydı garipti onlar çoğunlukla bizim olduğumuz yerde(en ön bariyerin 2 sıra gerisi) çocuklar hep aileleri ileydi dışarıda görünen topuklu erkekler garip küçük çocuklardan hiç biri yoktu.
  Kısacası konser gerçekten tatmin etti bizi.Kesinlikle bekletmeden 21.00 da çıktı hemen sahneye,hayranları ile iç içe olması gerçekten güzeldi,Eğlence olarak,şarkılar olarak ta kim ne derse desin biz çok eğlendik:)
  Birde şu dikkatimizi çekti lady gaga balık etli baya baya:)

 4. Gaga Delisi says:

  Ben erken giriştim. Tam sahnenin önündeydim. 6 yıldır bu anı bekliyordum. Gaga’yı görünce deli gibi ağladım. O an hiç ağlayacağımı düşünmezdim ama görünce göz yaşlarımı tutamadım. Konser ise harikaydı!. Sahne, ışıklar, dekorlar performanslar gerçekten müthişti. Konserde bende çılgın giyinmiştim ama çok daha çılgınlarını gördüm hele erkeklerin tarzı müthişti <3 Ortam harikaydı herkes çok özgürdü. Orda soyunsanız kimse bakmaz. 10 saat'e yakın sıra bekledik ve o ara yeni arkadaşlar edindim hepsi çok candandı. LADY GAGA'ya hayran olduğum için gurur duyuyorum playback falan yapmadı o kadar dans etti hiç yerinde durmadı ne playback yaptı nede seyircilere mikrofonu tutma numarasını, hiç birini yapmadı. kadın gerçekten mükemmel!!. Sahnede soyunması ayrı müthişti. Tahmin ettiğimden çok daha eğlenceli bir konserdi. Keşke catwalklarda olsaydı ama neyse * <3 Büyük ihtimal seneye tekrar gelecek ve ben yine en önden erken giriş alacağım <3. Ama bu sefer sarılmadan, öpmeden bırakmıcam :D.

 5. Gaga Delisi says:

  Nasıl dans edip şarkı söyleyemiyordu ya saçmalık! Ve gaga gitarı gerçekten çalıyordu. Sen fark etmemişsin.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *