TOP 10: 2011’İN EN İYİ VİDEOLARI

Kimler geldi, kimler geçti…Görsellerin yapılan işi destekleme boyutunda ne denli mühim olduğunu biliyoruz. Keza müzik videolarının yerlerini yavaştan kısa filmlere bırakma eğiliminde olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Hal böyleyken; geride bıraktığımız koskoca bir seneyi görseller bazında da değerlendirmek gerekiyor. Bütün 1 yıl boyunca gözümüzün ve gönlümüzün sevdiği, zihnimizde tortu bırakan işleri 10’dan geriye sıraladık.
.
Keyifli izlemeler.
.
Başlıyoruz:
.
10. Rammstein – Mein Land
Başlangıcı Rammstein’la yaptık diye gözünüz korkmasın. Rammstein’ın kendine has mizah ve estetik anlayışını es geçmemek lazım; pek neşeliler bu videoda.
.
.
9. Real Estate – It’s Real
Gözünüz korkmasın demiştim. Alın size lokum gibi bir video. Real Estate’i henüz keşfetmemişseniz, bu kesinlikle iyi bir başlangıç! Şubat’ta İstanbul’dalar, haberiniz olsun.
.
.
8. Tyler The Creator – Yonkers
Çeşit çeşit insan var tabii. Kimileri videosunda böcekle haşır neşir olmayı tercih ediyor. Bu video epey olay olmuştu, doğru mu?
.
.
7. St. Vincent – Cruel
Bu senenin keşfetmeye değer bir diğer ismi  St. Vincent! Şarkıları gibi videolarının da kendine has bir dokusu var. Şubat’ta kanlı canlı dinleyeceğiz kendisini. Haberiniz olsun.
.
.
6. Rihanna – We Found Love
Bir bütün olarak gelmiş geçmiş en iyi Rihanna videosu; kılığıyla, kıyafetiyle, saçlarıyla… Videonun konusu epey klişe olsa da renkleri ve türlü efektleriyle video kendini izlettiriyor. Bir de; şüphesiz ki hiçbirimiz Rihanna kadar güzel kusamayacağız.
.
.
5. M83 – Midnight City
Bu şarkı o kadar güzel ki; cuma geceleri kontenjanında uzun yıllar durabilir. Videosu da şarkının enerjisinden nasibini almış.
.
.
4. Arctic Monkeys – Suck It And See
Daha aşağısı kurtarmazdı.
.
.
3. Florence + The Machine – No Light, No Light
Sana ne desem kifayetsiz be Flo! Şarkının yoğunluğunun hakkını ancak böyle bir video verebilirdi.
.
.
2. Beastie Boys – Make Some Noise
Beastie Boys’un videolarını es geçmek zor hele bunu es geçmek imkansız. Videoda kimler yok ki; Elijah Wood, Kirsten Dunst, Ted Danson, Zach Galifianakis… Daha ne olsun!
.
.
1. Radiohead – Lotus Flower
Thom Yorke’un samimiyetini sorgulamıyoruz. Söze gerek yok.
.
.
Bunlar da bonus; son 30 yılda müziğin ne minvalde şekil ve tavır değiştirdiğinin ucundan fragmanı.
.
The Offspring- Want You Bad (2001)
2000’lerin başında, ilk gençlik dönemlerimizde, kulaklarımız The Offspring’le şenleniyordu.
.
.
Sonic Youth- Dirty Boots (1991)
1991 nasıl da akılları başlardan alan bir seneymiş; Red Hot Chili Peppers, Nirvana, Primal Scream, Pearl Jam, U2 ve Massive Attack albümleriyle ortalık yıkılmış. Şu anla kıyaslayınca sürreal geliyor.
.
.
The Smiths- This Charming Man (1981)
Ana akımın New Order, The Smiths gibi new wave kaynaklı grupların elinde olduğu bir dünya.
.
.
.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *