TOP 10: FLYING LOTUS

Takipte peşinden koşsak da yetişemediğimiz Flying Lotus (kütükte Steven Ellison), yeni albümü You’re Dead ile dinleyenlere kalp kriziyle karşı karşıya kalmanın yollarını anlatmış. Uyuşturucu, jazz ve karanlık kişiliğinin bir buluşmasını You’re Dead’de yorumlayan Flying Lotus, eskiye nazaran sanki funk/jazz’a daha da yoğunlaşmış gibi görünüyor. Neden? Çünkü daha çok glitch, experimental, elektronik ve hiphop janraları ile başladığı müzik kariyerinde yaş ilerledikçe (hatta ilk olarak 2010 Cosmogramma’ya tekabül ediyor) jazz ile devam etti. Nu-jazz, elektronik jazz derken jazz fusion ile her geçen gün yeniyi denemeye kendini adayan Flying Lotus, You’re Dead ile olgunluğunu kulaklara yansıtıyor.

Geçmişten söz açılmışken insanoğlu kronolojiye bir bakmak ve yorumlamak istiyor ama sonra o işler içerisinde kayboluyor. Ancak yeni albümü henüz sadece 34 kere dinlediyseniz (en az bi 258’i var onun) önceki albümlerin üzerinden geçip devam edebilirsiniz. Bu noktada yine bir güzellik yapıp kafamızdaki en iyi 10 şarkıyı toparladık. Listeyi dinledikten sonra gönül rahatlığı ile You’re Dead loop’una devam edebilirsiniz.

10. Putty Boy Strut (UntIl The QuIet Comes, 2012)

Robot on robot.

9. TIny Tortures (UntIl The QuIet Comes, 2012)

Videosunun Elijah Wood ile olan hikayesini biliyor muydunuz?

8. MmmHmm (Cosmogramma, 2010)

*sosyalmesaj*sosyalmesaj*sosyalmesaj*

7. 1983 (1983, 2006)

Doğum Yılı: 1983

6. GettIng There (UntIl The QuIet Comes, 2012)

Bir önceki albümde bugüne evrilme halinin sinyallerini veriyordu Flying Lotus.

5. ZodIac ShIt (Cosmogramma, 2010)

Deneyselliğin sınırlarının olmadığını Flying Lotus ile yeniden öğreniyoruz:

4. Tea Leaf Dancers (Reset EP, 2007)

1983 ile Los Angeles arasında kalan Reset, iki boyundan büyük şarkısı ile bugün başımıza gelenleri müjdeler nitelikteydi.

3. Massage SItuatIon (Reset EP, 2007)

Ve bunlardan biri de Massage Situation oldu. Şimdi büyük resme bakma zamanı.

2. Camel (Los Angeles, 2008)

İsmini Flying Lotus’un doğum yerinden albüm Los Angeles, iddia ediyoruz, Flying Lotus’un 2006’dan bu güne olan başarı grafiğinde ivmenin kazanıldığı şarkıdır. Never Catch Me ile grafiğin anasını ağlatmıştır; bugünden söyleyebiliriz.

1. Do the Astral Plane (Cosmogramma, 2010)

Cosmogramma, Flying Lotus’a şöyle bir uğrayanların da ilk günden beri takip edenlerin de göz bebeği olmuştur. Do the Astral Plane ise bu albümün incisidir.

Bonus: Never Catch Me feat. KendrIck Lamar (You’re Dead, 2014)

Mesajı aldık.