RÖPORTAJ: NOVA NORDA

Bizi bir süredir takip edenler bilir. Kafasındaki düşünceleri yaratıcı bir şekilde hikayelere döken, kendimizden bir parça bulabildiğimiz müzisyenlere karşı özel bir ilgimiz var. Müzisyenleri sadece notaların yakın dostu olarak değil, aynı zamanda edebi ifade edişin elçileri olarak gördüğümüz için olabilir. Bu perspektiften baktığımızda yerli sahneden bir avuç insan aklımıza geliyor. Bu isimlerden biri de Nova Norda

Küçük yaşlarda piyano ile başlayan müzik yolculuğu, Boğaziçi Üniversitesi rock korosunda devam eden Nova Norda bir müddet özel sektörde çalıştıktan sonra kalbinin sesini dinliyor. (Bunun bir alternatif versiyonu da editörünüz. Boğaziçi rock korosuna alınmadığı için Avaz’a girdi ve şu anda özel sektörde) Kuzey yıldızı anlamına gelen Nova Norda sahne adına sahip Ecem Böke, yerli sahnedeki birçok isme göre çok daha hızlı “parladı”. Dinleyiciye hissettirdiği samimiyet de (bizce) bundaki en önemli etken. Bu sene itibari ile de sonunda ilk uzunçaları Paralel Evrende Dünya Tarihi‘ne kavuştuk. Tabii, bu fırsatı kaçırmadık, kendisi ile bir sohbet gerçekleştirdik. 

Nova Norda’yı uzun zamandır tanıyoruz. Ancak bu projen ile ilk uzunçalarını geçtiğimiz günlerde yayınladın. Arada bu kadar süre olmasının sebebi neydi? Neden şimdi?

Kariyerimin başında açıkçası havayı koklaya koklaya ilerlemek istedim. Dolayısıyla bütün parçalarımı tek seferde yayınlamak yerine, her birine ayrı ilgi göstermek, klipler çekmek ve görsel/kavramsal dünyamı dinleyicilerime uzun uzun tanıtabilmek benim için öncelikliydi. Bu yüzden bu kadar süre bekledim. Şimdi artık düşünce dünyamın dinleyicilerin gözünde aşağı yukarı oturduğuna inanıyorum. Bu yüzden albüm yapmak için doğru zaman olduğunu düşündüm.

Bu röportajın tamamı Aposto! tarafından yayımlanmış olup telif hakları Aposto!’ya aittir. Röportajın tamamına buradan erişebilirsiniz. Her cumartesi Aposto! üzerinden paylaştığımız blog’da olmayan özel içerikler için Aposto!’ya üye olmayı unutmayın.

Nova Norda’nın yeni albümünü hemen aşağıdan dinleyebilirsiniz: