SALI PAZARI: 31.01.17

AHMET’İN TEZGAHI:

London Grammar – Rooting For You

Yeni yıla girerken, çoktandır ses duyamadığım London Grammar yeni şarkı yayınladı. Hannah Reid’in “ses şov” yaptığı şarkı pek bir basit, pek bir güzel.

London Grammar – Big Picture

Derken London Grammar yepyeni bir şarkı daha yayınladı. Kendi küçük dünyamızın dışında gelişen olağan üstü olayları Hannah in olağan üstü sesiyle beraber izliyoruz. İlk çıkan single daki fazla minimalist müzikten o çok beğendiğimiz seviyeye gelmiş müziğiyle de beni albüm için çok heyecanlandırdı.

Yelle – Ici & Maintenant

Yıllardır videolarını ilgiyle takip ettiğim Yelle yine beni hayal kırıklığına uğratmadı. Şarkı, kendisinin standartlarında biraz daha temposu düşük olsa da kulaklarımızı alıştırdığı altyapılar yerinde.

EGE’NİN TEZGAHI:

Depeche Mode – Where’s the Revolution

“Dave Gahan kussa bile dinlerim” diyen aşırı azılı bir Depeche fanatiği olarak bugün şarkıyı rahat bir 30-40 kere dinledim. Kimse bu saatten sonra Depeche Mode’dan bir şaheser beklemiyor herhalde ama bu şarkı bana bile biraz hayal kırıklığı yaşattı. En çok sinirimi bozansa sound olarak resmen Delta Machine Part 2 olması, grubun biraz daha farklı bir sound’a yönelmesini bekliyordum, neredeyse her albümlerinde az buçuk olsa bile yaptıkları gibi. Bir de şarkının adına ve albümün kapağına rağmen sözlerinin politik olmasını hiç beklemiyordum, o açıdan büyük bir şok yaşadım. Yine de özlemiş miydim? Çılgınlar gibi. Albüm çıkana kadar bin kere dinleyecek miyim? Evet.

Ysutaka Nakata – Crazy Crazy (feat. Kyaru Pamyu Pamyu & Charli XCX)

Tam bir “kusursuz pop şarkısı nasıl yapılır 101” tadında. Şu aralar hayatımın neşe kaynağı bu şarkı.

Spoon – Hot Thoughts

Beni heyecanlandırmayı her zaman başaran nadir rock gruplarından olan Spoon, Hot Thoughts ile hem yeni sularda yüzmeyi hem de “ne kadar da Spoon bir şarkı” dedirtmeyi başarıyor. Zaten ne zaman hayal kırıklığına uğrattılar ki? Albümü dört gözle bekliyorum.

Missy Elliott – I’m Better (feat. Lamb)

Missy bu sefer kendisinden alışık olmadığımız kadar minimal bir şarkıyla geldi. Ben şarkıyı da beğendim (ki beğenmeyen çok) fakat asıl olay klipte. Missy Elliott’ın abartısız şekilde dünyanın en iyi kliplerine sahip solo sanatçılarından biri olduğunu düşünüyorum; klasik hip-hop ve sokak tarzıyla fütürizmi ve garipliği bu kadar müthiş şekilde buluşturabilen biri daha yok. Artık şu albümü de çıkarsa keşke, ara ara single yayınlıyor ama yetmiyor (WTF da inanılmaz güzeldi), son albümünün üzerinden tam 12 sene geçmiş!

The xx – Replica

I See You’da açık ara en sevdiğim şarkı oldu. Öyle ki bunu dinlemekten diğer şarkıları dinleyesim gelmiyor. Tipik xx sound’u ile Jamie xx’in solo işlerinin mükemmel bir buluşması olmuş.

Arcade Fire – I Give You Power

Arcade Fire’ı nasıl da özlemişim. Bu şarkı yeni albümde yer almayacak muhtemelen, ama yeni albümün sound’u hakkında ipucu verdiğini düşünüyorum ve evet, haberler iyi.

Future Islands – Ran

Singles albümü çıktığı yıl en çok dinlediğim albümlerden biriydi ve o zamandan beri de yeni albümlerini merakla bekliyordum Future Islands’ın. Doğrusu önceki albümlerini pek dinlemedim ama bu şarkıda aynen Singles’ı dinlerken yaşadığım tuhaf bir mutluluk + tüylerin diken diken olması hissini yaşadım. Yine inanılmaz iyi bir albümle dönecekler bence.

AHMET MERT’İN TEZGAHI:

Tinie Tempah – Text From Your Ex (feat. Tinashe)

Tinashe yeni albümü öncesi ardı ardına işbirliklerine devam ediyor.

Mariah Carey – I Don’t (feat. YG)

Mimi’nin son yıllarda çıkardığı en yerinde şarkı diyebiliriz.