SAYGI DURUŞU: PİS

Zaman 10 yıl önce bugünü şimdiki zaman yaptığında Türkiye’den bir albüm kulaklara teşrif etti. Böyle kibar konuştuğuma da bakmayın. O albüm Athena’dan Pis‘ti.

1998 yılında Holigan albümüyle hatırı sayılır bir kitle edinen Athena, 12 Dev Adam gibi şarkılarla da kendini hatırlatmaya devam ediyordu. 2010 öncesi Londra taşınan grup, buradan yeni bir albüm haberi vermişti. Ska ve punk rock’tan elementleri koruyan fakat şimdiyi de yakalayan bir albüm ile çıkagelmişlerdi. Tam bir konser albümü olan Pis, Athena’nın en iyi işlerinden biri oldu. Gelin şöyle bir albümün de üstünden geçelim.

Albüm, Kalb-i ile açılıyor. Şarkının açılışını da davullar yapıyor. Peşi sıra da baslar eşlik etmek için geliyor. Çok iş yapan bir şarkı başlangıç biçimi, bu şarkıyı da çok başarılı bir albüm açılışı yapıyor. Kürek mahkumu ritimleriyle de şarkının duygusu çok iyi bir şekilde yansıtılıyor. Sırada Dalga var. Kürek çekme referanslı davul ritimleri de bu şarkıda devam ediyor. Aşkına kavuşamayan bir şarkı albümde sıradaki parçasına kopma noktası da hazırlıyor.

Serseri Mayın. Albüm kopma noktası. İsyan, pişmanlık, hovardalık. Pek yerinde bas, gitar ve davul kompozisyonu. Hepsi bu şarkıda. Siz bir de bu şarkıyı konserlerde dinleyecektiniz.

Aynı havada devam eden bir başka şarkıya geçiyoruz. Arsız Gönül albümün 4. şarkısıydı. Serseri Mayın havasını devam ettiren parça, ufak bir twist ile asıl düşüncelerini gizlese de “ben mesela uçarım mesela, yine de senden kaçamıyorum.” sözleriyle bir zamanlar Facebook duvarlarında yer edinmişti.

İki şarkıdan sonra yorulduk. Gülün Dikeni ile nefes alıyoruz. Peşine de albüm ile aynı ismi taşıyan şarkı, Pis‘e geçiş yapıyoruz. İniş çıkışlarıyla albümün özetini yapan şarkı, albümünde önde giden şarkılardan. Bir sonraki şarkı Dert ile yeniden düşüyoruz. Athena’nın yavaş şarkıları içinde pek güzel bir yere sahiptir bu şarkı. Sözleri ile öne çıkar.

Delik Deşik şarkısına geçince de bu şarkı geçmiş Athena’ya bir saygı duruşu gibi. Aksak ritimleriyle slogan sözleriyle kalbimizde hep bir yeri olacak Athena’yı hatırlatıyor.

Kolaj şarkısı ile devam ediyoruz. Bu şarkı anlatması da anlaması da dinlemesi de zor bir şarkı. Tadını yakalamak için bir kaç dinmeyi hak ediyor. Aşk Kafası ise 2000’ler rock gitarları ile 2010 ruhunu birleştiriyor. Hazırla Beni de Athena yavaş şarkılar klasörüne ait bir parça. Albüm kapanış şarkısı gibi ama değil. Peşi sıra bir şarkı daha var. Tersine şarkısı gider ayak bir Athena sürprizi. Kafası güzel olanlar için enstrümanlardan dökülen bir övgü. Neden her şey tersine dönüyor?