TOP 10: ROISIN MURPHY

Dünyanın en cool kadını Roisin Murphy‘nin yaklaşık 8 yıl aradan sonra çıkardığı yeni albümü Hairless Toys ile geri dönüşünü kutluyoruz. Overpowered’tan sonra ters köşe yaptıran Hairless Toys, dinlemesi ve alışması pek zor bir albüm olmuş. Hala tam sindirememiş olsak da listeye albümden 2 şarkı koymayı da ihmal etmedik. Ruby Blue ve Overpowered güzelliklerini de yeniden anmış olduk. Keyifli dinlemeler!

10- Gone Fishing: Son albümün ilk single’ı ve ilk şarkısı Gone Fishing ile açılışı yapalım. Albümün yoğun, kişisel ve ağır havasını mükemmel bir şekilde yansıtan Gone Fishing’i güzel bir kulaklıkla ve yalnızken dinleyiniz.

9- Ramalama (Bang Bang): Roisin Murphy’nin eşi benzeri olmayan bir kadın olduğunun en sağlam kanıtlarından biri. Ruby Blue gibi çok katmanlı ve bol türlü bir albümün orijinallikte tavan yaptığı şarkı. Hemen ardından Night of the Dancing Flame‘i dinlemek lazım.

8- You Know Me Better: Mükemmel bir elektropop şarkısı nasıl yazılır 101.

7- Dear Miami: Roisin Murphy’nin sesiyle adeta döktürdüğü şarkı. Nakaratıyla alıp götürür.

6- Ruby Blue: Jazz var, pop var, elektronika var, rock var. Roisin Murphy’nin yaptığı en acayip şarkılardan biri olarak anılacak bizce. Zaten Moloko albümleri de dahil olmak üzere Ruby Blue’nin Roisin Murphy’nin en iyi albümü olduğunu düşünenler az değil. (Biz Ruby Blue mu Overpowered mı diye tartışıyoruz arada.)

5- Overpowered: Onsuz bir Roisin Murphy Top 10’u düşünülemezdi tabi.

4- Sow Into You: Ruby Blue albümünün en pop eseri, ayrıca en sevdiğimiz Roisin Murphy videosu. Bir insan bu kadar havalı olmamalı.

3- Exploitation: Uninvited Guest ile birlikte son albümün en iyisi olduğunu düşündüğümüz Exploitation, Roisin Murphy’nin kendi çektiği videosu da dahil olmak üzere her açıdan bir sanat eseri adeta. Yaklaşık 10 dakikalık albüm versiyonunu dinlemeniz tavsiyemiz. Ayrıca bir insan karizmasından hiç mi bir şey kaybetmez?

2- Primitive: Bu şarkının mükemmelliği hakkında konuşmaya bile gerek duymuyoruz. Bir de Roisin Murphy’ye yeniden aşık olun diye canlı performansını koyduk.

1- Let Me Know: Roisin Murphy’nin en iyi şarkısını seçmek gerçekten zor. Buraya gelebilecek çok fazla şarkısı var ama Let Me Know’u ayrı bir seviyoruz biz. O kadar senenin ardından her seferinde aynı heyecanla dinlememizin bir sebebi olmalı.

Bonus:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *