SALI PAZARI: 12.01.2021

Yeni yılın ilk salı pazarı için tezgahlarımızı açtık. Yanımızda da bir dönem İstanbul sahnesine iz bırakmış Sapan’ın davulcusu Hiko Hikmetov var.

HİKO HİKMETOV’UN TEZGAHI

Bye Bye Bicycle – 500 Miles

Yanlış hatırlamıyorsam şarkıyı ve grubu Last Fm de keşfedip dinlemiştim. Şarkının melodileri o kadar özel ki benim için, ne zaman dinlesem keşfettiğim dönemdeki duygu geçişlerimi hissettirir.

Plain White T’s – Shine

Şarkının sözleriyle melodisi birbirinin zıttı olsa da, şarkıyı ne zaman dinlesem, kendimi tatile gidiyormuş gibi hissediyorum. Benim için vazgeçilmez yol şarkılarından biri olduğu kesin.

Mansonair – Easier (feat. Shaed)

Melankolikliğin mengenesi adeta bu şarkı. Son dönem çıkan ve şarkılarını sevdiğim nadir gruplardan sanırım.

HANDE’NİN TEZGAHI

SAULT – Free

Sene sonu listelerinin en iyi tarafı geç de olsa gözden kaçan güzel albümleri yakalayabilmek. Tahminimce “çalma listesi ikizim” Cemre ile Avaz’ın hasat listesine giren bu şarkı, içinde bulunduğu albüm ile birlikte 2021’in ilk incisi oldu. Bir de kardeşi varmış. Şimdi sıra oralarda.

Paul McCartney – Deep Deep Feeling

Koskoca The Beatles’ta çalmış olsam zirvede bırakır, çoktan emekli olurdum. McCartney ise muhteşem bir albüm ile çıtayı yine göklere çıkardı. Lennon vs. McCartney karşılaştırmasında hiçbir zaman bir tarafım olmadı. Ancak bu albüm ile aslında bunca zamandır Paul’a daha yakın olduğumu fark ettim. Adil bir yarış değil tabii ki. Lennon hayatta olsa kim bilir neler neler yayınlardı.

Flavien Berger – Bleu Sous-Marin

Geçenlerde French 79’u keşfettim diye kasılırken kendisi ile seneler önce röportaj yaptığımı fark ettim. (Müzik yazarlığının da artık sendromu olmalı) Flavien Berger de yine bu dönemlerdeki son keşiflerimden. Kesin çok ünlüdür, ancak hiçbir zaman tam olarak Fransız elektrosuna geçemedim. Indie ve 60’lardan vakit olmadı diyelim. O yüzden yeni bir isim gibi davranacağım. Parti modumuzu açıyoruz.

Alicia Keys – 3 Hour Drive (ft. Sampha)

Netflix’teki Song Exploder serisinde yapılışını izlediğimde bu sene Alicia Keys’in son albümünü çok çabuk unuttuğumu fark ettim. Bu şarkı ile albüme geri döndüm, tekrar tekrar dinledim. Baştan sonra harika. Ancak artık hikayesini bildiğimden ve Sampha gibi bir etmen nedeniyle bu şarkı yeni favorim. Kaçırmayın.

AHMET’İN TEZGAHI

Rina Sawayama – XS

2020’nin frekansı en garip albümünü yapan Rina Sawayama’yı 2021’e şimdiden taşıdım.

Hiko Hikmetov – Yollar

İstanbul sahnesine bir dönem iz bırakan grup Sapan dağıldıktan sonra üyelerinden solo şarkılar gelmeye başladı. Sıra Hiko Hikmetov’da. Şarkı da sahibinin davulculuğu çok net bir şekilde hissettiriyor.

Idles – Kill With Them Kindness

Her şeye olan öfkemi bu şarkı ile dile getiriyorum.

Kesha – Past Lives

Taylor Swift’in son 2 albümü Kesha’nın slow şarkılarıdır diye diye bu şarkıyı dinliyorum.

ABDULLAH’IN TEZGAHI

Muse – Supermasive Black Hole

Muse’nin bu şarkısını geç duymanın yaşattığı hüzün çok derin.

Lotte Kestner – I Want You

Şu soğuk kış günlerinde içimizi ısıtacak bir şarkı.

Riff Cohen- Pink Sun

Riff’e olan bağlılığım ona yazmış olduğum yazıdan sonra daha da arttı. Bu şarkısı da yeni çıkan şarkıları arasından favorim oldu. Yine orijinallik damlıyor.

Bulutsuzluk Özlemi – Rüzgar

Türkçe şarkılara ve gruplara normalde geç alışırdım ama bu şarkının daha yarısına gelmeden acaba bu şarkıyı kaç kez daha dinleyeceğim diye düşündürtmeyi başardı.

İREM’İN TEZGAHI

Fallulah – Don’t Die With Your Dreams

2020’de çıkardığı yeni albümün kapanış parçası, bir yandan yürekleri dağlarken öte yandan, her ne kadar cheesy de olsa, baş okşar gibi teselli vermeyi ihmal etmiyor: “Don’t let the bother bother you too much.” 

Bobby Vinton – Rain, Rain Go Away

Bobby Vinton’ın acıklı sesinden en az bir o kadar acıklı bir hikaye. Son vuruşu da klişe bir plot twist’le yapıyor.

The Weeknd – Party Monster

2020’de ortalığı kasıp kavuran After Hours’a verilemeyen adaylıklarla, herkese Grammy’lerin meşruluğunu sorgulatan Kanadalı starın bir önceki albümü Starboy’a dönüp, Party Monster’la bir yandan mağdurun yanında saf tutarken diğer taraftan da dans ediyoruz.

Van Morrison – Moondance

“Irish blood, Irish heart”