TOP 10: CAT POWER

2015’te müzik hayatının yirminci yılına girecek olan Charlyn Marie Marshall’ı (sahnedeki Cat Power) rahatlıkla indie işler yapan müzisyenlerin gediklilerinden sayabiliriz. Gösterişsiz ve sakin aranjmanları, hüzünlü sözleri ve buğulu sesiyle yıllardır çizgisini bozmayan Cat Power aslında birçoğumuzun hayatına 2006’da yayınladığı ve belki de en iyi albümü olan The Greatest ile girdi. Aynı zamanda birçok covera da imza atan ve onlarla da ses getiren buğulu ses Garanti Caz Yeşili kapsamında ülkemize geldi. 22-23 Kasımda Babylon’da olan konserlere gidememişseniz ve Cat Power’ın kendine has hüznüyle hafif müziğinden yoksun kalmışsanız eğer, bu Top 10’i tam olarak sizin için hazırladık diyebiliriz.

10. Don’t Explain
Aşkın, acının ve ihanetin hayatınızdaki görüntüsünü olduğu gibi size yansıtan şarkı. Esasen Billie Holiday’e ait olan şarkıyı Cat Power da bir o kadar güzel -belki daha da güzel- yorumlamış.

9. New York
“Burada geçinebiliyorsam her yerde geçinirim. New York, her şey sana bağlı.”  sözleriyle bizden olarak adeta İstanbul’u anlatan ve bizi havada bırakan, asıl sahibesi ise Liza Minnelli olan Cat Power coverı.

8. Sun
2012’de çıkardığı son albümle aynı ismi taşıyan Sun, alışık olduğumuz Cat Power şarkılarından farklı olarak elektronik tınısı ve az da olsa yükselen temposuyla listemizde yerini kaptı.

7. Metal Heart
2008’de çıkan Jukebox albümünün sadece iki cover olmayan parçasından biri olan Metal Heart, çoğumuzun hayatımızın bir noktasında tanıdığı o “Metal Heart” olmalı.

6. Werewolf
The Greatest
öncesinde 2003’te çıkardığı You Are Free albümünden sıyrılıp listemize giren Werewolf bize yine saf bir acıyı “Kimse benim acımı bilmiyor.” sözleriyle tamamen iletiyor. Not: Depresifken dinlemeyiniz.

5. Sea Of Love
“Benimle gel sevgilim, aşkın denizine…” sözleriyle bizi adeta aşka davet eden ve Cat Power’ın bizce en iyi cover işi olan Sea Of Love, Cat Power aracılığıyla Phil Phillips’ten günümüze nesiller atlayarak gelmiş. İyi ki de gelmiş doğrusu.

4. Cherokee
Son albümü Sun’ın çıkış parçası olan Cherokee’de de albümün genelinde fark ettiğimiz elektroniğe yöneliş, kliple fark ettiğimiz şarkıcının kendine bakamama sorunsalı kadar belirgin. Nakaratı bize vasiyetini bırakırmışçasına söyleyen Cat Power’ın bu şarkısı kesinlikle favorilerimiz arasında.

3. Ruin
Verdiği hümanist mesaj ve tatlı melodisiyle çok da alışık olduğumuz bir Cat Power şarkısı olmayan Ruin, farklılığıyla dikkatleri çekmiş olacak. “Abi kadın İstanbul dedi sanki ya di mi?”

2. Lived In Bars
Dinlediğiniz andaki ruh halinize göre “barlarda” ya da “parmaklıklar ardında”. Cat Power’ın en tatlı zamanlarından.

1. The Greatest
Tabi ki “The Greatest”. Artık bir klasik olan bu şarkının Cat Power’ı dünyaca tanınan bir sanatçı yapan şarkı olduğunu söylersek yalan söylemiş olmayız.

Bonus:

http://www.youtube.com/watch?v=eUPxgigVgWc