TOP 10: CHILDISH GAMBINO

Donald Glover son iki senedir sadece başarıdan başarıya koşan bir kariyer resitali sunuyor adeta. Dizi, film, müzik, eğlence fark etmeksizin elini attığı her alanı bir anda altın madenine çevirmeyi başarıyor. Yakınlarda yayınlanan Spider-Man: Homecoming‘deki rolü de yine popülaritesini ve nüfuzunu pekiştiren bambaşka bir öge oldu. Ancak bugün konumuz tam olarak bu değil. Donald Glover‘ın müzik projesi Childish Gambino‘nun en sevdiğimiz 10 şarkısını derledik. İsterseniz başlayalım.

10. Heartbeat (Camp – 2011)

2011 yılı belki de Gambino’nun ilk defa ciddiye alınmaya başladığı dönemdi. Camp’ten önce bir çok mixtape ve türevi yayınlamış olsa da ilk albümün heyecanı da hype’ı da bambaşka. Gambino’nun kendi ilişkisiyle dalga geçtiği Heartbeat, hem albümü taşıyan hem de Childish Gambino’nun rüştünü ispatlayan bir single olmuştu.

9. Me and Your Momma (Awaken My Love! – 2016)

Çölde basına ve telefon erişimine kapalı konserler ve dizi olan Atlanta’nın içindeki minik göndermeler, tüm Gambino hayranlarını yeni albüm moduna sokmuştu ve herkes sıra dışı bir albüm geleceğine emin gibiydi. Awaken My Love’dan yayınlanan ilk şarkı olan Me and Your Momma, dinleyenlerin beklentisi neydi bilemiyorum ama bu beklentileri karşılamış olsa gerek. Funkadelic’in ikonik albümü Maggot Brain’in etkisinin çok bariz hissedildiği şarkı başta yabancılık çektirse de çok kolay ısındırıyor kendisine.

8. Freaks and Geeks (Camp – 2011)

Eleştirmenler tarafından yerin dibine sokulan Camp’in bir şekilde göze çarpan diğer şarkısı da Freaks and Geeks. Enerjik beat, muazzam zeki kelime oyunları ve sinsi göndermelerle süslü sözlerle birleşmiş ve ortaya oldukça hoş bir sonuç çıkmış.

7. Telegraph Ave. (Because the Internet – 2013)

Yine kendi içinde göndermeli, hatta meta diyebileceğimiz bir şarkı. Şarkının kendisinin içinde Lloyd adında standart bir R&B’ci tasvir ediliyor ve Lloyd “Oakland” adlı şarkıyı söylüyor ama aslında o şarkı bu şarkının içinde. Biraz kafa mı karıştırıcı? Dinleyin geçer.

6. Bonfire (Camp – 2011)

Camp’i asıl ayakta tutan şarkı. Redbone’a kadar Gambino’nun yaptığı en radyoya pelesenk olmuş şeydi belki de. Beğenirseniz bu şarkının Stranger Things mash-up’ını da dinlemeyi unutmayın.

5. 3005 (Because the Internet – 2013)

Dünyanın en sevimli klibine ev sahipliği yapan 3005, uzun uzadıya sürmesi istenen bir aşk hakkında. Ama tabi ki Gambino’nun kafasında sadece bir konuya değinmekten çok daha fazlası var. Gerçek anlamda ilk çok popüler şarkısı da diyebiliriz 3005 için.

4. Sober (Kauai – 2014)

Because the Internet’i takiben çıkan iki taraflı mixtape STN MTN / Kauai’nin gözbebeğidir Sober. Belki de ilk defa Childish Gambino’nun Awaken My Love’da yaptıklarının esintilerini görme şansına eriştiğimiz Sober’da oldukça naif bir tonlamayla neredeyse “sahil kenarı pop” dinliyoruz (sonundaki ufak sürprize kadar).

3. Redbone (Awaken My Love! – 2016)

Tabi Redbone artık bir şarkıdan fazlası. 2017’nin en flaş filmlerinden Get Out’un soundtrack’inde çok önemli bir yere sahip olmasının yanında küresel bir fenomen ve mem haline geldi. Ve bu kadar teşhire kalan bir şarkıya göre hala hiç sıkmıyor ve hala bebek gibi.

2. Sweatpants (Because the Internet – 2013)

Donald Glover, dizisi Atlanta’yı “Twin Peaks’in rapçilerle olanı” olarak tanıtmıştı. Sweatpants’in klibi bana hep bu tanımı hatırlatıyor. Biraz manik, biraz eleştirel ama oldukça gaz olan şarkı Gambino’nun diskografisinde çok önemli bir yere sahip.

1. Zealots of Stockholm (Because the Internet – 2013)

Amerika’nın ünlü hip-hop istasyonlarından Hot 97’daki freestyle’ında Childish Gambino “Worst album, best song, how you spin that?” sözleriyle Spin’e (dergi olan) gönderme yapmıştı. İşbu sözlerdeki albüm Because the Internet iken şarkı da Zealots of Stockholm’dü. Gerçekten serüven gibi bir 4 dakika 50 saniye sizleri bekliyor.