TOP 10: MİLLİ TAKIM ŞARKILARI

EURO 2020’nin başlamasıyla birlikte hem bir ay sürecek heyecana kendi alanımızı da dahil ederek ortak olmak hem de Türk milli takımlarının geçmişine dalıp nostalji rüzgarlarında savrulmak için milli takımlar için bestelenmiş şarkıları derledik. Üstelik yalnızca futbolla sınırlı kalmayarak basketbol ve voleybol takımlarının şarkılarını da listeye dahil ettik. Şarkıların seneler içindeki gerek sanatçı gerek tür değişimini incelemek isteyen sosyoloji sevdalıları göreve! Bu süreçte fark ettiğimiz bir diğer sonuçsa büyük başarıların geldiği sene, şarkıların da bir o kadar iyi oluşuydu. Umarız bu sene bir istisna olur.

10. Ayben – Potanın Perileri

Kadın Milli Basketbol Takımı Potanın Perileri’yle asıl özdeşleşen şarkı, Kenan Doğulu – Güzeller İçinden olsa da orijinal olarak takım için bestelenmediğinden listeye almadık. Onun yerine Avrupa ikincisi basketbolcularımızı Ayben’in şarkısıyla anıyoruz.

9. Filenin Sultanları – Avrupa Şampiyonası Şarkısı

Gönül isterdi ki gerek kulüp gerekse milli takım düzeyinde, Türkiye’nin tartışmasız en başarılı branşı olan kadın voleybol takımı, nam-ı diğer Filenin Sultanları için onlarca şarkı arasından zorlanarak bir seçim yapalım. Ancak elimizde ne yazık ki oldukça sınırlı sayıda örnek var. Son Avrupa ikincisi, olimpiyatlarda Türkiye’yi temsil edecek şimdilik tek takım, Sultanları desteklerken eşlik edilebilecek şarkılar arasında en iyilerinden biri bu. Aynı şarkının sözlerinde biraz oynama yapılarak, Erkek Milli Voleybol Takımı, Filenin Efeleri için kullanıldığını da ekleyelim.

8. Ayşe Hatun Önal – Çak Bi’ Smaç

2010’daki final ve dünya ikinciliğinden bir sonraki FIBA Basketbol Dünya Kupası için Ayşe Hatun Önal’ın, hit şarkısının sözleri değiştirilerek hazırlanan Çak Bi’ Smaç, bir dönem boyunca televizyonunda spor kanalı açık kalan herkesin diline dolanmıştı. Bir önceki turnuvanın başarısı tekrarlanamamış olsa da kadroyu isim isim sayarak oyunculara selam çakan şarkı, iyi bir turnuva şarkısı olarak vaat ettiği pek çok şeyi karşılıyor.

7. 12 Dev Adam – Yerde Sensin Gökte Sensin Çünkü Sen Bi’Tanesin

Yine 2014 Basketbol Dünya Kupası için yapılan bir reklam şarkısı. Millilerin son dünya ikincisi sıfatıyla katıldığı bir turnuva için beklenti ve heyecan oldukça yüksek olacak ki sponsorlar iyi reklam ve şarkı çıkarabilmek için epey kafa yormuşlar. Bir marş şeklinde koroyla kaydedilmiş olması ve eğlenceli reklam filmiyle üzerinden zaman geçtikten sonra dahi hatırlanacak şarkılar arasında yerini alıyor.

6. Ceza – 12 Dev Adam

Ev sahibi olarak yer aldığımız iki büyük turnuvada yakalanan tarihi başarıların ardından gelen gerileme dönemi ve 2017’de İstanbul’un bir kez daha Avrupa Basketbol Şampiyonası’na ev sahipliği yapmasıyla birlikte beklentiler oldukça yüksekti. Bu beklentiler elbette sportif başarıya yoğunlaşmış olmakla birlikte ateşi körükleyecek iyi bir şarkı da pek tabii bekleniyordu. Athena’nın 12 Dev Adam’ının üstüne herhangi bir şekilde çıkmak kolay olmasa da Ceza’nın oldukça iyi bir iş çıkardığını söylemek yanlış olmaz.

5. Athena – 12 Dev Adam

2001 için Türkiye basketbol tarihinin kilometre taşı, sonrasında gerek milli takım gerekse kulüp düzeyindeki başarıların fitilinin ateşlendiği yıl demek sanıyoruz ki yanlış olmayacaktır. Altın jenerasyon olarak kendilerine büyük umutlar bağlanan millilerin Türkiye’nin ev sahibi olduğu turnuvada finale çıkıp Avrupa ikincisi olması, milli takımlar düzeyinde eşine rastlanmayan bir başarıydı. Şu an bile hâlâ erkek milli basketbol takımını 12 Dev Adam olarak anıyorsak o turnuva ve turnuva heyecanını harlayan Athena’nın unutulmaz şarkısı sayesinde. 2010’da o altın jenerasyon, son döneminde bir kez daha böylesi bir başarı yakalayıp kendi seyircisi önünde bu sefer de dünya ikincisi olduğunda arkada yine Athena çalıyordu.

4. Yaşar – 70 Milyon Yürek

Turnuva şarkılarının iki temel direğinin gaz ve duygusallık olduğu hesaba katıldığında, Yaşar’ın hüzünlü sesi, Cat Stevens’ın melodisi ve iyi yazılmış reklam filminin görevini layıkıyla yerine getirdiği söylenebilir. Ancak diğer örneklerinden farklı olarak Yaşar, duyguya daha da yüklenerek sportif başarıya tanık olduğunda gözyaşlarına hâkim olamayan futbol romantiklerine torpil geçiyor.

3. Ne Kosta Rika Ne de Çin

Doğrudan bir turnuva şarkısı olmamakla birlikte bugün hâlâ melodiyi duyduğunda içinden “Ne de sambacı Brezilya…” diye devam edenlerin ya da 2002 ve eski Türkiye anılarında büyük yer tutanların çokluğu göz önüne alındığında listeye girmeyi hak ettiğine kanaat getirdik. 2002’nin o kadar da hatırı olsun ayrıca…

2. Hep Seninleyiz Türkiye

Sıcak haziran günlerinde herkesi bir ekran karşısına kilitleyen; günlük konuşmaların, ders aralarının, rastgele sohbetlerin neredeyse tamamını kaplayan 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası ve Türkiye’nin yarı final macerası… Dönmez denen maçlar, son dakika golleri, mutlak favoriler karşısında alınan galibiyetler… O günler akla geldiğinde hatırlanan ilk şey, en azından benim için, şimdi biraz safça gelen o zamansa neredeyse elle tutulabilecek kadar somut hissettiren bir umut ve Helldorado – A Drinking Song’a yazılan yeni sözlerle bestelenen bu marş.

1. Tarkan – Bir Oluruz Yolunda

Zannediyoruz ki bir numaraya kimsenin itirazı olmayacaktır. Millilerin Dünya Kupasında üçüncülük kürsüsüne çıkarak tarihi bir başarı elde ettiği 2002 yılının unutulmazları arasına, İlhan Mansız’ın Senegal’e attığı gol ve Ümit Davala’nın saçlarıyla birlikte Tarkan’ı da rahatlıkla ekleyebiliriz. Davala tıraşı o sene pik yapıp zaman içinde unutulmaya yüz tutsa da Bir Oluruz Yolunda son yirmi senedir milli takımın adı geçtiği her yerde çalmaya devam ediyor.