.
Red Hot Chili Peppers‘la münasabete girmemiş birileri var mıdır acaba? Hayatının bir döneminde kulağının bir köşesine RHCP şarkıları takılıp kalmayan? Zira böyle bir şey mümkün olamazmış gibi geliyor insana. 10 stüdyo albümü devirmiş, pek çok hit şarkıya ve efsane albüme imza atmış Amerikalı ekip hakkında merak etmeyin uzun uzadıya methiyeler düzmeyeceğim. Hep beraber sabırla bekleyelim 8 Eylül’ü.
.
Geç olsun, güç olmasın.
.
Söz, orada olacağız! Şimdiden ısınma turlarına başladık.
.
Keyifli dinlemeler.
.
10. Show Me Your Soul- Mother’s Milk
Bu şarkı alıştığımız RHCP tınısının biraz daha uzağında. İlk dönemlerinden, takvimler 1989’u gösterirken ve John Frusciante kadroya henüz dahil olmuşken. Havada funk kokusu var.
.
.
9. Give It Away- Blood Sugar Sex Magic
Ekibin punk damarı kabarmış; gençler haylazlık peşinde. Adeta “buradayız” diye bağırıyorlar. Fark etmemek elde mi? 1991 senesi için olduğu kadar RHCP için de bu albüm tam bir başyapıt adeta.
.
.
8. Snow (Hey Oh)- Stadium Arcadium
John Frusciante…
.
.
7. Californication- Californication
Epik. Dillere pelesenk. Hollywood’un karanlık yüzü.
.
.
6. Dani California- Stadium Arcadium
Dinledikçe dinleyesi geliyor insanın. Dani’nin hikayesine kulak verin. Videosu da bir ayrı güzel. “Who knew the other side of you?…”
.
.
5. Aeroplane- One Hot Minute
RHCP’nin bir dargın bir barışık sevgilisi John Frusciante’nin yokluğunda Dave Navarro (Jane’s Addiction) vardı. “Music is my aeroplane, it’s my aeroplane…” Aynen.
.
.
4. Suck My Kiss- Blood Sugar Sex Magic
Ah, ah şarkı adlarıyla mı aşmış dersin, müziğiyle mi aşmış dersin yoksa komple mi aşmış dersin bu albüm için? Günün birinde albüm yapıp yetmezmiş gibi albümün adını da Blood Sugar Sex Magic koyacağım. İtiraflar köşesinde bu hafta.
.
.
3. By The Way- By The Way
Bir jenarasyonun RHCP ile kucaklaşması bu şarkıya tekabül ediyor. Beat’leri can yakıyor.
.
.
2. Scar Tissue- Californication
Frusciante döktürüyor, benim kalbim sızlıyor. Uzun yollar bu şarkıyla şenleniyordu.
.
.
1. Under The Bridge- Blood Sugar Sex Magic
RHCP’nin kırılma noktası. Underground’dan mainstream’e akış.
.
.
.