TOP 10: SOPHIE HUNGER

Jazz, blues, pop müzik türlerini Almanca, İngilizce, Fransızca dillerinde dinleyebileceğiniz zengin içerikli bir Top 10 ile karşınızdayız. Sophie Hunger, 2002 yılında başladığı müzik kariyerine 5 albüm sığdırmış İsviçreli şarkıcı ve söz yazarı. Yumuşacık sesiyle Almanca’yı bile dize getiriyor, kaldı ki biz mest olmayalım.

2013’te Akbank Jazz Festivali kapsamında Babylon’da sahne almıştı, aynı sene  The Rules of Fire isimli 3 bölümden oluşan (The Live, The Archives, The Movie) kapsamlı bir çalışma yayınladı. The Rules of Fire, daha önce yayınlanmamış 3 konser kaydı dışında yeni şarkılar içermiyordu. Yakın tarihte de konser ve turne haberlerinden fazlasını alamadığımız için, en sevdiklerimizi Top 10 içine sığdırıp tekrar tekrar dinliyoruz.

10. Dia Fahrenda
2006 da yayınlanan Sketches on Sea albümünden bir şarkı, ispanyol gitar tınıları eşliğinde Sophie Hunger’ ın sesiyle tanışıyoruz.

9. Marketplace
Piyano, gitar ve blues harp çalabilen Sophie Hunger, çok yönlülüğünü bir kez daha gösteriyor. Bu parçanın piyanisti de kendisi.

8. LikeLikeLike
Keyifle dinlediğimiz bir başka şarkı da The Danger of Light albümünden.

7. D’red
İsviçre Almancası da böyle duyuluyormuş demek ki. Daha önce de söylediğimiz gibi, Sophie Hunger yorumuyla dil tüm sertliğini adeta kaybediyor.

6. Z’lied vor Freiheitsstatue
Şarkıların genelde hüzünlü olmasını İsviçre’nin soğuk havalarına bağlıyoruz. Piyano ve kadın vokalin güzel uyumuyla bir kez daha karşı karşıyayız.

5. Walzer für Niemand
Hiç kimse için Vals. Valsleri her zaman sevdik.

4. Rerevolution
The Danger of Light albümünün ilk şarkısı. Yine neşeli tınılar, hareketli bir parça.

3. Das Neue
İlk üçte şüphesiz yer alması gereken Das Neue, Almanca’nın en tatlı olabileceği noktada belki de. Şarkı sözleri genellikle birbirine zıt görülen ikililer içeriyor. İslam yeni Katolik Kilisesi, Erkek yeni kadın, Zuckerberg yeni Columbus … Evet, Türk dedi ! Almanya yeni Türkiye diyor Sophie.

2. Let Me Go
Erik Truffaz Quartet
‘ine bu şarkıda Sophie Hunger eşlik etmiş. Kendi şarkısı olmasa da, Erik Truffaz’ın trompetiyle yarattığı güzelliğe güzellik kattığını düşündüğümüz için, ve dinlemelere doyamadığımız için Let Me Go ikinci sırada yer alıyor.

1. Le Vent Nous Portera
Birinciliğe bu harika cover’ı koyduk. Şarkıya yepyeni bir yorum katmış Sophie Hunger, öyle ki 2010′ dan beri dinliyoruz. Şarkı, 1983 isimli albüm ile gelmişti. Aslı mı daha güzel, buradaki yorum mu karar veremedik.