TOP 10: TEGAN AND SARA

Duymayan kalmış mıdır, bilmiyoruz. Tegan and Sara bir süredir efsanevi albümleri The Con‘ın 10. yaş gününü kutluyor. Bu özel yılı kutlamak için bir de The Con 10. Yıl Turnesi’ne çıkmaya hazırlanıyorlar. Ayrıca farklı müzisyenlerin albümdeki şarkıları kendi tarzlarında yorumlayacağı bir cover albümü de ekim ayında bizlerle olacak. Bu iki güzel projeden elde edilen gelir de Tegan and Sara‘nın geçtiğimiz sene hayata geçirdiği Tegan and Sara Vakfı‘na bağışlanacak. Vakıf LGBTQ kadınların hayatın birçok alanında yaşadığı eşitsizlikleri yok etmeyi amaçlıyor. Bu kadar güzel bir amaçla yola çıkan grubu onurlandırmak için biz de kariyerlerine baktık ve sizler için en sevdiğimiz 10 Tegan and Sara şarkısını derledik. Buyurun efendim:

10. Proud (This Business of Art- 2000)

Çoğu hayranın bile gözden kaçırdığı bir şarkı olmasına rağmen Tegan & Sara‘nın kariyerlerinin başlangıcında ortaya çıkardığı en iyi işlerden biri. Şarkının daha da sade bir versiyonunu kendi çabalarıyla yayımladıkları Under Feet Like Ours albümünde de bulabilirsiniz. Biz bu versiyonunu daha çok seviyoruz ama.

9. And Darling (If It Was You- 2002)

Minimum prodüksiyon ile harikalar yaratılabileceğinin en somut hali. Grubun kariyerleri boyunca yayımladıkları en kısa ve az bilinen kayıtlardan biri. Ancak bizce en iyilerinden.

8. City Girl (If It Was You- 2002)

Hüzünlü şehir kızlarının marşı olabilecek nitelikte. Yağmurlu havalarda elleriniz cebinizde dolaşırken dinlemeniz tavsiye edilir.

7. I Was Married (The Con-2007)

Grubun Sara’sı bir zamanlar evliydi. The Con‘ın yazım sürecinde ise ayrılığın izleri fazlasıyla belirgin. Biten bir ilişkinin bıraktığı izi ve açtığı yaraları en güzel anlatan şarkı olabilir.

6. Arrow (Sainthood-2009)

Sainthood albümünün açılış kaydı. Harika bir elektro melodisi ile başlayarak nakaratındaki akustik gitarla gönül tellerinizi eritmeyi başarıyor grup. Bu şarkı yazdıkları en iyi pop tınılarından biri.

5. Alligator (Sainthood-2009)

Grubun Sainthood singlelar’ından biri ile karşı karşıyayız. Grubun en güzel şarkıları aslında hakkettiği değeri bulamıyor çoğu zaman. Ancak bu şarkı için istisna diyebiliriz. Videosu da çok keyifli üstelik.

4. 100x (Love You to Death- 2016)

Grubun iyi olduğu bir şey varsa o da kesinlikle harika ayrılık parçaları yazmak!

3. I Was a Fool (Heartthrob- 2013)

Back in Your Head‘den sonra grubun yazdığı en iyi klavye destekli kayıt. Aynı zamanda single olması sevindirici.

2. Stop Desire (Love You to Death- 2016)

Her ne kadar fazlasıyla popüler bir şarkı olsa da yine bile hakkettiği değeri alamayan bir pop kaydı. Tegan & Sara‘nın indie kökenleri nedeniyle göz ardı edilmiş olması muhtemel. Yine de geçen sene yayımlanan en iyi şarkılardan biri bizce.

1. Back in Your Head (The Con-2007)

Hiçbiriniz şaşırmadınız, biliyoruz. Yine de bir kere daha onurlandıralım kendisini. Back in Your Head gelmiş geçmiş en iyi Tegan & Sara şarkısı. Şu anda grubun bu kadar büyük oynamasını sağlayan en büyük basamak. The Con 10. Yıl Turnesi‘nde yeni bir versiyonu ile karşılaşacağımız da söylentiler arasında. Beklemedeyiz ekim ayına kadar!