TOP 10: ÜNLÜ YÖNETMENLERİN ÇEKTİĞİ MÜZİK VİDEOLARI

Söz konusu yönetmenler ve müzik videoları olduğu zaman listeyi onda sınırlı tutmak oldukça zorlu bir uğraş. Bütün “büyük” yönetmenlerin çektikleri videoları sıralamaya kalksak ne onlu bir liste yeter ne de ilk işlerini müzik klipleriyle çıkarıp ardından uzun metraja geçen, daha mütevazı yönetmenlerin ve işlerinin hakkını teslim etmiş oluruz. Tam tersi daha alternatif bir liste hazırlamaya kalksak bu sefer de Martin Scorseselerin David Fincherların hakkı kalır, mahcup oluruz. Bu arada kalmışlığın bir tezahürü olarak, ortaya karışık bir liste meydana geldi en nihayetinde. Büyük ustaların, sinemadan ziyade televizyondan işlerini bildiğimiz yönetmenlerin ya da henüz ustalar ligine çıkmamış ancak gelecek projelerini merakla beklediklerimizin elinden çıkan videolardan on tanesini herhangi bir sıralamaya tabi tutmaksızın derledik.

10. David Fincher, Madonna – Vogue  

Bu başlıktaki bir listenin ilk isminin David Fincher olması hiç kimse için sürpriz olmasa gerek. Kariyerine birden fazla kült film sığdırmış ve halen daha üretmeye devam eden Akademi adayı yönetmen, aynı zamanda büyük starların müzik videolarına yönetmenlik yaparak bu listeyi tek başına doldurabilecek bir filmografiye sahip.

Diğer videolar: Sting – Englishman in New York, Paula Abdul – Straight Up, Roy Orbison – She is a Mystery to Me, Madonna – Express Yourself, Billy Idol – L.A. Woman, Cradle of Love; Iggy Pop – Home, George Michael – Freedom!, Aereosmith – Janie’s Got a Gun, The Rolling Stones – Love is Strong, The Wallflowers – 6th Avenue Heartache, Nine Inch Nails – Only, Karen O – Immigrant Song, Justin Timberlake – Suit & Tie.

9. Sofia Coppola, White Stripes – I Just Don’t Know What to Do With Myself  

En son geçtiğimiz sene On the Rocks (2020) ile izlediğimiz Sofia Coppola da müzik videosu çekmek için kamera arkasına geçen yönetmenlerden biri. İlk işlerinden itibaren bir sonraki projesi merakla beklenen yönetmenin müzik videoları da en az filmleri kadar heyecan verici.

Diğer videolar: Walt Mink – Shine, The Flaming Lips – This Here Giraffe, Air, Playground Love, Kevin Shields – City Girl, Phoenix – Chloroform.

8. Spike Lee, Michael Jackson – They Don’t Care About Us 

Günümüz sinemasının en güçlü seslerinden biri Spike Lee, bu gücünü zaman zaman müzisyenlerle de birleştirip ortaya ikonik videolar çıkarıyor. En sansasyonel örneklerinden biri de şüphesiz Michael Jackson’ın They Don’t Care About Us’ına çektiği video. Şarkının mücadeleci ve protest tavrını olabilecek en iyi şekilde ortaya koyan videoyu Spike Lee, gündemden de etkilenip, Jackson’ın doğum günü anısına Ağustos 2020’de yeniden kurgulayıp, şarkının yolculuğunu güncelliyor. Bir yandan da kendi sözleriyle ekliyor: “Büyük protesto şarkıları eskimez, bayatlamaz veya alakasız olamaz çünkü mücadele hiçbir zaman bitmez. İşte bu yüzden They Don’t Care About Us, içinde yaşadığımız bu kaotik, salgın dünyanın marşıdır.”

Diğer videolar: Da Butt – E.U., Prince – Money Don’t Matter 2 Night, Eros Ramazotti – Cose Della Vita, Public Enemy – He Got Game, Eminem – Headlights, The Killers – Land of the Free

7. Paul Thomas Anderson, Radiohead – Daydreaming

Müzikle olan ilişkisini filmlerinde de sıklıkla hissedebildiğimiz yönetmen Paul Thomas Anderson, kamera arkasındaki maharetini çektiği müzik videolarıyla da bir kez daha gösteriyor.

Diğer videolar: Michael Penn – Try, Fionna Apple – Across the Universe, Limp, Fast As You Can, Paper Bag, Hot Knife; HAIM – Right Now, Valentine, Little of Your Love, Summer Girl, Now I’m In It, Hallelujah, Man From The Magazine

6. Johan Renck, David Bowie – Lazarus

Filmografisinde Madonna’dan Chris Cornell’e pek çok farklı sanatçı için çektiği müzik videoları bulunsa da asıl sükseyi yönetmenliğini yaptığı televizyon dizileriyle elde ettiğini söylemek yanlış olmaz. Breaking Bad (2008-2013), Chernobyl (2019) gibi bol ödüllü dizilerin yönetmen koltuğunda oturan Johan Renck, 2021 bitmeden yayınlanması planlanan The Last of Us’ın (2021) da ilk bölümünü, ve kuvvetle muhtemel ilerleyen bölümlerini, yönetecek.


Diğer videolar: David Bowie – Blackstar, Beach House – Wild, Fever Ray – Seven, Robbie Williams She’s Madonna, The Knife – Pass This On, Robbie Williams – Trippin, Madonna – Hung Up, Madonna – Nothing Really Matters, New Order – Krafty, New Order – Crystal, The Libertines – What Became of the Likely Lads,The Streets – Dry Your Eyes, Bat For Lashes – Daniel, Kylie Minogue – Love at First Sight, Chris Cornell – Can’t Change Me

5. Tolga Karaçelik, Gevende – Vertigo

Günümüz Türkiye sinemasının medar-ı iftiharı, Sundance ödüllü yönetmen Tolga Karaçelik, filmlerinin de müziklerini emanet ettiği Gevende’nin Vertigo videosunun yönetmen koltuğunda oturuyor.

Diğer videolar: BantMag’in 15. yıl etkinlikleri kapsamında Baba Zula’nın Pırasa şarkısına çektiği video.

4. Alma Har’el, Beirut – Elephant Gun

Önce Bombay Beach (2011), LoveTrue (2016) gibi belgesellerle adını duyuran Har’el, 2019’un dikkat çeken yapımlarından Honey Boy’un (2019) da yönetmenliğini üstlenmişti. Tüm bu işlerinin yanı sıra çeşitli müzik videolarında da kamera arkasında bulunuyor.

Diğer videolar: Sigur Ros – Fjögur Piano, Jack Penate, Tonight’s Today, Beirut – Concubine.

3. Richard Ayoade, Arctic Monkeys – Cornerstone

The IT Crowd (2006-2013) ile aktör olarak büyük tanınırlık kazanan Richard Ayoade’nin pek fazla uzun metrajı olmasa da izleyen hemen herkesi bir şekilde etkilemiş Submarine’in (2010) yönetmeni olması, onu bu listede anmamız için tek başına yeterli bir neden.

Diğer videolar: Yeah Yeah Yeahs – Heads Will Roll, Kasabian – Vlad the Impaler, Vampire Weekend – Cape Cod Kwassa Kwassa, Oxford Comma; The Last Shadow Puppets – My Mistakes Were Mad efor You, Standing Next To Me.

2. Romain Gavras, Jay-Z & Kanye West (ft. Frank Ocean & The-Dream) – No Church in the Wild

Listedeki büyük yönetmenlerden biraz farklı olarak Romain Gavras, ilk olarak büyük prodüksiyonlu müzik klipleri ve reklam filmleriyle dikkatleri üzerine çekti. Önemli ödül ve adaylıklar aldığı müzik ve reklam işlerinin yanı sıra Our Day Will Come (2010) ve The World is Yours (2018) filmlerinin yönetmenliğini yaptı. Ek bir bilgi olarak kendisinin Yılmaz Güney’le Altın Palmiye’yi paylaşan Costa-Gavras’ın oğlu olduğunu da ekleyelim.

Diğer videolar: The Last Shadow Puppets – The Age of the Understatement, M.I.A.Born Free, Bad Girls; Jamie XX – Gosh

1. Hiro Murai, Childish Gambino – This is America

Son zamanların en iyi televizyon işlerinden biri olarak değerlendirilen Atlanta’nın (2016 – ) yönetmen koltuğunda oturan Hiro Murai’in Donald Glover’la olan işbirliği sadece bununla sınırlı değil. Yayınlandığı senenin en dikkat çekici işlerinden biri olan This is America’nın da yönetmen koltuğunda oturan Murai’in filmografisinde eşsiz müzik videoları bulunuyor.

Diğer videolar: Enrique Iglesias – Heatbeat, Gym Class Heros – Stereo Hearts, St. Vincent – Cheerleader, David Guetta – She Wolf, Chet Faker – Gold, Massive Attack – Take it There, Michael Kiwanuka – Black Man in White World, A Tribe Called Quest – Dis Generation, FKA Twigs – sad day, Childish Gambino – 3005, Sweatpants, Telegraphe Ave (Oakland By Lloyd), Sober.