UNDERRATED GEMS: MASSIVE ATTACK

Farkındayız, seçim kafasından çıkmak hepimiz için bir hayli zor. Fakat bu akşam bizi bekleyen bir Massive Attack konseri olduğunu da unutmamak lazım. Grup dört yıl aradan sonra, biletleri çarçabuk biten bir konserle, üstelik Azekel ve Young Fathers ile birlikte Zorlu PSM‘de olacak. Eski tecrübelerimize de dayanarak söyleyebiliriz ki ileride torunlarımıza anlatacağımız bir konser daha bizleri beklemekte. Unfinished Sympathy’ler, Inertia Creeps’ler zaten hepimizin ezberinde, konsere hazırlıklar tam, peki ya neredeyse 30. yılını dolduran grubun aralara sıkışmış diğer muazzam şarkıları? Evet, konser vesilesiyle grubun arka planda kalışlarıyla bizi üzen şarkılarını listeledik. Spotify listesi de en aşağıda, buyurun:

10- Everywhen (100th Wındow – 2003)

100th Window için grubun en kötü albümü diyenleri çok iyi anlıyorum ama bu şarkının arada kaynaması içimi acıtıyor.

9- Eurochıld (Protectıon – 1994)

Albümün Tricky’nin sesini duyduğumuz iki şarkısından biri. Zaten etkisi öyle bir sinmiş ki şarkıya, fark etmemek imkansız. Karanlık mı karanlık, kötücül mü kötücül.

8- Joy Luck Club (Collected – 2006)

Derleme albüm Collected’ın bonus CD’sine sıkıştırılmış bu müthiş şarkı, zaman kapsülüne konup günümüze ulaşmış bir ağıt gibi. Grubun huzurlu yanının nadir temsilcilerinden.

7- Saturday Come Slow (Helıgoland – 2010)

Damon Albarn’ın “do you love me?” yakarışlarıyla, depresyon playlistlerinin baş tacı yapılası.

6- Lately (Blue Lınes – 1991)

“Summertime always gives me the blues” diye başlayan şarkı gerçekten de yaz melankolisinin notalarla hayat bulmuş hali. Unfinished Sympathy’nin kardeşi, Blue Lines’tan asla vazgeçemeyenlerin gizli favorisi.

5- Any Love (2) (Daydreamıng Sıngle – 1990)

Grubun bilinen ilk single’ının biraz elden geçirilmiş versiyonu. Açık ara en neşeli şarkıları oluşu, kariyerleri boyunca yaşadıkları dönüşümler hakkında ipucu veriyor.

4- Three (Protectıon – 1994)

Massive Attack’ın Blue Lines’tan Mezzanine’e doğru geçirdiği evrimin değeri pek bilinmemiş halkası. Albümün meşhurlarından Sly’a ta derinlere işleyen vokaliyle hayat veren Nicolette’in misafir olduğu bir diğer şarkı aynı zamanda. Ayrıca Oh Land’in Wolf & I için bu şarkıdan esinlendiğine dair bahse girebilirim.

3- Rush Mınute (Helıgoland – 2010)

Grubun “yedi yıl boşuna beklemediniz” dediği şarkı adeta. Heligoland’in bence en iyisi, ayrıca en karanlığı.

2- Fıve Man Army (Blue Lınes – 1991)

Massive Attack’ın trip-hop manifestosu, türün tek şarkıda özetlenmiş hali. Albümün tam ortasında, kalbinde.

1- Group Four (Mezzanıne – 1998)

Massive Attack’ın en iyi, her üç kişiden birinin en az yarısını ezbere bildiği Mezzanine’in en underrated şarkısı. Sanıyorum ki en azılı Massive Attack hayranlarına soracak olursanız şu şarkıyı ilk üçüne koymayan bulamazsınız. Hele beşinci dakikadan sonrası yok mu… Bu şarkıyı canlı dinleme fikri bile tüylerimi diken diken etmeye yetiyor.

Bonus:

Kariyerlerinin en muazzam albümlerini yayınlamadan önce bir araya gelip bu cover’ı ortaya çıkarmış olmaları sürpriz olamaz.