OST #81: YOLU MAHPUSTAN GEÇEN ŞARKILAR

Sanatçıların cezai geçmişleri kimse için sürpriz olmasa gerek. Kimi yalnızca göz altına alınıp birkaç saat içinde salıverilmiş kimiyse senelerce dört duvar arasında gün doldurmuş. Belki saz çalmış, boncuktan kuş yapıp avlu izninde volta üstüne volta atmış, “Aldırma gönül” diye diye geri saymış… Ama bu listedeki müzisyenlerin hepsinin yolu bir şekilde mahpustan geçmiş.

Listedeki pek çok müzisyen, uyuşturucu bulundurma, kullanma ya da etki altında araç kullanma gibi suçlarla anılmış olsa da suç yelpazesi aslında bir hayli geniş. Ethel Smyth bir Süfrajet olduğu, Igor Stravinsky milli marşı değiştirerek yorumladığı, Frank Sinatra evli bir kadınla beraber olduğu (evet, bir zamanlar zina suçtu), Katalan rapçi Pablo Hasél monarşiye ve polise hakaret ettiği, İranlı besteci Mehdi Rajabian ise projesinde dans eden ve şarkı söyleyen kadınlara yer vererek için fuhuşa özendirdiği için suçlamalarla karşı karşıya kalmıştır . Türkiye’nin de parmaklıklar ardına gönderdiği sanatçılar konusunda karnesinin pek parlak olduğu söylenemez. Yakın tarihte büyük yankı uyandıran Ezhel’in yargılanma süreciyle birlikte müzik tarihi boyunca duvarlara çentik atan pek çok müzisyen saymak, ne yazık ki, mümkün olacaktır.

Bu listede havalı mugshot’lar ya da hapishane hikayeleri yok. Yolu mahpustan geçenler bırakalım da kendileri anlatsınlar hikayelerini.

Kader mahkumlarına, kanatlarından vurulan kartallara, boncuk kuşlara…