TANIŞIN: LADIPOE

Yine Nijerya’dan geliyorum.

Geçtiğimiz günlerde videosuyla birlikte yayımladığı Feeling ile radarıma hızla giriş yapan Ladipoe, sergilediği cool ve klişeden uzak tavrı ile işinde kaliteyi yakalıyor. Buju‘nun eşlik ettiği şarkı tamamen bir Afrobeats değil ama pop da diyemiyorsunuz çünkü nakaratı söylerken gelen nağme (diyelim), etnik bir esintiyle afro hissiyatını veriyor. Videoyu izledikten sonra söylediklerim daha da anlam kazanacaktır.

Aslında 2017’den beri üreten Ladipoe, mainstream’e oynamadığı için hızlı yükselmiyor zira benim de dikkatimi çeken bu oldu. Birilerinin booty = güzel iş algısını kırmasını gerekiyor ve bunun krallığını indie camiada ben şimdilik Ladipoe’ya veriyorum (Mainstream’da hala Wizkid). Tabi bu işin içinde Don Jazzy başkanın (Marvin Records) parmağı olmasa belki Ladipoe da şimdi buralarda olamazdı diyerek kredinin çoğunun gitmesi gereken yeri işaret etmem gerekiyor.

Ladipoe’nun diğer bir ses getiren işi de Simi ile yayımladığı Know You. Bu şarkıyı geçen yaz birçok yerde duymuş olabileceğinizi tahmin edip Ladipoe’nun ayak sesleriymiş diye yorumluyorum.