MÜZİK PROMOSYONLARINDA BİLGİSAYAR OYUNLARININ YERİ

000’lerin başındaki yeni nesil dizi izliyor söyleminin 2010’ların başında yeni nesil oyun bilgisayar oyunu oynuyor’a evrilmesiyle müzik promosyonlarına da yeni alan açılmış oldu. Bir zamanlar dizilerin yaptığı müzik gruplarını daha fazla dinleyiciye ulaştırma etkisini artık oyunlarda görmeye başladık.

Oyunlardaki bu müzik promosyonlarının da en görkemlisi Fortnite konserleri desek yanılmayız. 2017 yılında yayınlanan bu nişan alma üzerine kurulu (shooter) oyun, son ayakta kalanın kazandığı oyun moduyla (battle royale) çok büyük bir popülerlik elde etmişti. 10 milyon üzeri eş zamanlı oyuncu sayılarıyla erişimi çok yüksek bir platform olarak müzik promosyonları için de eşsiz bir fırsat oldu. Diplo, Marshmello ve Travis Scott gibi isimler de bu sahnede yerini aldı.

Oyun ve müzik deyince artık gelenekselleşmiş bir listeden bahsetmemek de olmaz. FIFA serisinin müzik listelerinden bahsediyoruz tabii ki. EA Sports’un liste başı futbol oyununun şarkı listeleri de liste başı. Hatta bunu 2000’lerin başından beri yaparak birçok ismi ve grubu ön plana çıkararak artık bir klasiğe dönüştüğünü söyleyebiliriz.

Guitar Hero ve Just Dance gibi müziği odak noktası koyan ritim oyunları ise bu iş için biçilmiş kaftanlar. Şarkılar üzerinden ilerleyen bu oyunlar da birçok ismi kişisel şarkı listelerine eklenmesinin nedenlerinden. Örnek vermek gerekirse; Türkiye’den bir isim olarak Ece Seçkin’in Adeyyo’sunun Just Dance oyununa eklenmesinin etkilerini YouTube dans videolarında görebiliyoruz.

Şimdiye kadar çok oyunculu (multi player) oyunlardan bahsettik. Peki, tek oyunculu (single player) oyunlarda durum nasıl? Oyun sektörünün önemli figürlerinden, oyun yapımcısı Hideo Kojima’nın 2020 tarihli oyunu Death Stranding oyun kadar etkileyici müzikleriyle de konuşulmuştu. CHVRCHES’i başka bir dinleyici kitlesiyle buluşturan oyun; Low Roar isimli müzik grubunun da daha fazla dinleyiciye ulaşmasında büyük etkiye sahip olmuştu.

Başka bir örnek olarak ise Cyberpunk 2077 gösterilebilir. Çok beklenen ama beklentileri karşılayıp karşılamadığı konusunda büyük tartışmalara sahip olan oyun, müzik konusunda ise Cyberpunk gibi bir türün yükleşine önayaklık yaptı.