TANIŞIN: CANOVA

Canova, 2013 yılında Milano’da Matteo Mobrici, Fabio Brando ve Federico Laidlaw üçlüsünden oluşan LP Number 9 isimli gruba Gabriele Prina’nın eklenmesiyle son halini alan bir indie rock grubu. Canova, ismini ise dörtlünün bir araya geldikten kısa süre sonra tesadüfen İtalyan heykeltraş Antonio Canova sergisinin afişini görmeleri üzerine alıyor.

Dört sene boyunca olabildiğince konser verip sahneye çıkarak sound’unu bulan Canova 2016’nın sonunda Avete ragione tutti ile çıkışını yapıyor. Özellikle albümün en başarılı single’ı Vita Sociale İtalya’nın dışında da başarı yakalamayı başarıyor. (Biz de grup ile bu şarkının soundtrackinde bulunduğu The Man with the Answers filmi aracılığıyla tanışmıştık.)

İlk albümün takipçisi Vivi Per Sempre, yaklaşık iki buçuk yıl sonra 2019’da, grup Avrupa indie rock sahnesinde ismini sağlamlaştırdıktan sonra geliyor. İlk albüme kıyasla biraz daha sakin olan ikinci albümün parlayan şarkıları arasında Per Te, 14 Sigarette, Ho Capito Che Non Eravamo gibi şarkılar yer alıyor.

Günümüz indie rock gruplarının çoğu gibi Canova, ilhamını 00’lerden alıyor. Müzikal anlamda sıradışı şeyler duymuyor olsak da kendiliğinden melodik bir dil olan İtalyancanın şarkılara katkısı büyük. Üstelik İtalyancayı birazcık anlayabiliyorsanız şarkı yazarlığını da takdir edeceksiniz.

Maalesef 2019’da grubun basçısı Federico Laidlaw’ın ayrılışından kısa süre sonra Canova tamamen dağılma kararı aldı. 2020 yılında çıkması planlanan albüm ise iptal edildi ve hali hazırda çıkmış olan dört single’ın bir EP olarak yayınlanmasına karar verildi. Her ne kadar bu gruptan daha fazla yeni müzik duymayacak olsak da bu iki albüm kesinlikle dinlemeye ve koleksiyonumuzda bulundurmaya değer. Üstelik grubun vokallerinden sorumlu Matteo Mobrici’nin yeni projesi Mobrici’nin ilk albümü çoktan yayımlandı bile. Grubun diğer üyelerinin yeni projeleri için de takipte olacağız.