SALI PAZARI: 18.05.2021 (FEAT. NUUX)

Son zamanlarda bol bol dinlediğimiz şarkıları sizlere sunduğumuz Salı Pazarı’nda bu kez yanımızda Nuux var. 2015 yılında sizlere tanıştırdığımız grup, Fated Attachments ile tekrar kulaklarımıza misafir oldular. Peki onlar bu ara kimleri dinlemişler? Bir de tabii ki  yazarlarımızın kulaklarında hangi başka şarkılar çalmış, onlar da bu yazıda.

NUUX’UN TEZGAHI

Nehir Berke Kaya’dan geliyor.

Moderat – The Mark(Interlude)

Moderat – The Mark son zamanlarda sürekli olarak dinleyip taklit etmeye çalıştığım bir parça. Çok kısa olmasına rağmen parçada kullanılan ambiyans sesleri ve synth basslari bir çok müzik türüne esnetilebilecek tarzda.

Yalçın Cem Kahya’dan geliyor.

RÜFÜS DU SOL – Innerbloom

Yaza doğru adımlar atmaya başladığımız şu günlerde benim için yaz ile özdeşleşmiş bu şarkıyı tıpkı son üç bahardır yaptığım gibi yeniden günlerimin fon müziği haline getirmiş bulunmaktayım. Bazı şarkılar anılarla birleşince sizde geri dönülmez bir yer edinir ya, bu şarkı da bende öyle rezerve edilmiş bir yere sahip. Başladığı andan itibaren bir yolculuğa adım atmanızı sağlayan bu şarkının, ortasından sonra giren brass synth’iyle birlikte hepimizin serüvenlerini içerikleri ne olursa olsun ortak bir noktada birleştirdiğini düşünüyorum.

Tuğrul Tuncel’den geliyor.

The Contortionist – Return To Earth

Eğer bu bir imajiner tezgah olmasaydı Return To Earth’ı camdan bir muhafazanın içinde tezgahın en ortasına koyar; altına “Lütfen Dokunmayınız, Sergidir” yazardım, Spektrumun diğer ucundaki Elektronik müzikten de synthler içeren bu nadide Progresif Metal eseri, günün sonunda zihnimi soğuk sularla yıkayıp bütün duygulardan arındırıyor. Müziği kızılötesi bantta sevenlere tavsiyemdir. Synthler mi? Yedi-telliden gelen distorsiyonu duymadınız galiba?

CEMRE’NİN TEZGAHI

Iceage – Vendetta
Yeni albüm yayımlanma sıklığı açısından bereketli bir dönemden geçiyoruz. Bu dönemde en merakla beklediğim albümlerden bir Iceage’in albümü Seek Shelter’dı. Her ne kadar bu albümde aradığımı bulamamış olsam da Vendetta benim için parlayan parçalardan biri oldu.

Royal Blood – Typhoons
Beklediğim bir diğer albüm ise Royal Blood’ın Typhoons’uydu. Turnelerin bir ayağını yakalayıp mutlaka canlı dinlenmesi gereken bir albüm olduğunu düşünüyorum. Hatta albümü dinlerken bir noktada konsere gitmeyi özlemekten ağlamış olabilirim.

girl in red – I’ll Call You Mine
Bütün albümü ne kadar beğendiğimi geçtiğimiz cuma Aposto! bültenimizde açıklamıştım. Albümün en pozitif şarkısını buraya bırakıyorum, eminim gerisini dinlemeden duramayacaksınız.

NoMBe – Boys Don’t Cry
2018 yılında yayımladığı inanılmaz başarılı çıkış albümünden sonra, Nombe’nin yeni albümünden beklentim çok yüksekti. Şu an kendimi albümün tamamını dinlemeye sadece bir kez ikna edebildim. Birkaç kez daha dinleyince seveceğime inanmak istiyorum. Albüm öncesi son çıkan single Boys Don’t Cry çıkış albümüne yaklaşan şarkılardan biri.

İREM’İN TEZGAHI

POLIÇA & stargaze – Fake Like
Bu şarkının, böyle bir iş birliğinin varlığını unutup unutup her hatırladığımda yeniden heyecanlanıyorum.

The Shins – Australia
Bahar sonu yaz başı…

Gerry & The Pacemakers – Don’t Let the Sun Catch You Crying
Teselliye, başının okşanmasına ihtiyacı olanlara çok iyi bir teselli şarkısı.

Tarkan – Gül Döktüm Yollarına
Her nereye baksam acı hatıran var…

ABDULLAH’IN TEZGAHI

Jeff Russo – Wrench and Numbers

3. kez başladığım Fargo dizisine ait olan şarkı, 3. kez bende durmadan dinleme hastalığını uyandırdı.

Wolf Alice – The Last Man On Earth

‘Wolf Alice Efsaneleri’ listeme adını altın harflerle yazdıran şarkı.

Methyl Ethel – Ruiner

3-4 ayda bir karşıma çıkıp günlerce kendini bana dinletip sonra bir şekilde kaybolan şarkı.

Elif Kozan – Havuçlu Kek ve Cool Lime

Salı Pazarı’nın bana kattığı şarkılardan. Tam anlamıyla bi yatıştırıcı.

KRCHMT’İN TEZGAHI

Nuux – Everything I Do

2015 yılında sizlerle tanıştırdığımız Nuux’tan yeni sesler var. İpek bir örtü gibi sizi saracak bu şarkı sonrası takibe devam ediyor olacağız.

Yasemin Mori – Maviye

Bu topraklarda Yasemin Mori kadar müziğinin formülü üzerinde bu kadar oynayan bir isim yoktur. Yine de çok derinden Hayvanlar tadı alıp yeni şeyler duymak bizi çok memnun ediyor.

Gorillaz – Out of Body

Eşyalarınız kapı önünde bırakın.

The Chemical Brothers – The Darkness That You Fear

Elektronik hüzünlü dans müziğine her zaman kapım açık. Kapısı açık olan başka insanlar da zaten bu şarkıyı içeri alıp baş köşe yaptı bile.

Toplu bir spotify listemiz ise hemen burada;