TANIŞIN: ISSAM

Bu sefer Kuzey Afrika’nın Fas şehrinden aramıza katılan ISSAM‘ı takdim ediyorum.

Kuzey Afrika ülkelerinden rap yapan bir çok müzik insanı keşfettim 2018 yılında (hayatımda bazı olayların öyle gelişmesi gerekiyordu). Ancak ISSAM kadar hiçbirine sıcak bakamadım. Her şeyin başında ISSAM’ın kendine has bir duruşu, tavrı var. Video klipten de ne demek istediğimi anlayacaksınız:

Videoda Fas’ın mahallelerinden kesitler var ancak müzikte oryantal bir açılım yok ki bu ISSAM’ı biraz daha global olana yaklaştırıyor ve özgün kılıyor. Trap Beldi bunun en güzel örneği.

Sadece Arapça rap dinlemek birtakım soru işaretlerini beraberinde getirebilir. Zira çıkışı yaptığı şarkı Bavra, kendini biraz daha klişelere bırakmış diyebiliriz.

Featliğini yapan ElGrandeTOTO‘yu da ayrı bir yazıda ele almayı çok isterdim ancak Avaz’ın bu topraklardan daha fazlasını kaldıracağını sanmıyorum (lol). Sonuçta buraya sadece bir link bırakıyorum: ElGrandeToto (ft. AM La Scampia) – La Cité

Şimdi, daha fazla ISSAM için buraya linkleri bırakıyorum. Yeni yılda yeni tatlar denemek isteyenlere şiddetle tavsiye üzerine buradan başlayabilirsiniz:

Instagram

Youtube 

ve Fader röportajı

ve gezinirken tesadüfen denk geldiğim fotoğraf albümü