TANIŞIN: LA FEMME

La Femme çoğunlukla Krautrock nitelemesi yakıştırılan, New Wave/Cold Wave gibi post-punk alt janraları ve yer yer Psychedelic Punk/Pop etiketleri yapıştırılan güzide bir grubumuzdur. Daha doğrusu öyleymiş, ben de kendileriyle bir arkadaşımın keşif listesi sayesinde tanıştım. Bütün bu nitelemelerden ve isimlerinden anlayabileceğiniz gibi kendileri farklı dönemlerden beslenen; rock, pop ve elektroniğin tam ortasında bir yerde konumlanmış Fransız bir topluluk. Kendileriyle aramızdaki ilişki Sphynx isimli şu güzide eserlerinin kulağıma çalınmasıyla başlamış oldu:

İnternet araştırmalarıma göre ben, Facebook arkadaşlarım ve sözlük yazarlarıyla birlikte Türkiye sınırları içerisinde maksimum 12 kişi tarafından fark edilmiş olan La Femme esasında 2010 yılında kendi isimlerini taşıyan ilk EP’leriyle ortaya çıkmışlar. 2013’te de ilk albümleri Psycho Tropical Berlin yayınlanmış. Bu süreçte başta NME, Dazed, Interview Magazine ve BBC Radio 6 olmak üzere bir sürü yayında kendilerinden bahsedilmiş; Amerika ve Avrupa’da ama en çok da Almanya ve İngiltere’de konserler vermişler.

La Femme‘in ikinci albümü Mystère geçtiğimiz eylül ayında yayınlanmış. İlk albümlerine kıyasla daha kolay dinlenen, daha melodik, daha yumuşak tınılara sahip bir albüm olmasından dolayı kendileriyle tanışmaya buradan başlamanızı ve sonrasında Psycho Tropical Berlin‘le deliliği bir tık yukarı taşımanızı öneriyorum.

Afiyetle.