TANIŞIN: SLOW PULP

Birçok tanıdık isimden art arda gelen yeni albümler geçmişten aşina olduğumuz tınılara dönüşümüzü hızlandırıyor. Daha önceden alışılmış olana istek her zaman daha fazla oluyor. Ancak tüm o güzel albümlerin yanı sıra keşfedilmeyi bekleyen yeni grupların, şarkıların listesinin de bir yandan gittikçe uzadığını inkar edebilir miyiz? İşte, o yeni isimlerden bir tanesi: Slow Pulp.

Minnesota menşeili grup henüz daha sadece 2 EP yayımladı. Küçük yaşlardan beri birbirlerini tanıyan grup üyeleri ilk EP’lerini kaydettikten hemen sonra grubun şu anki vokali Emily Massey ile tanışır. Kendisinin gizli yetenekleri açığa çıktığında ortak bir karar ile önceleri ismi PATH olan grup, Emily ile beraber yeni şarkılar kaydetmeye başlarlar. Böylece şu anda ilk yayımladıkları materyal olan EP2‘ye kavuşmuş oluyoruz.

2 senenin ardından bu sene yeni EP Big Day ile tanıştık. Grubun ilk şarkılarının devamı niteliğindeki kayıtlarda Slow Pulp henüz daha yolun başında olmaları bir kenara, gelecek için büyük başarılar vadediyor. Hayal gibi akan vokaller ve gitarlar ile dream pop’un nostalji ile buluştuğu noktada konumlanıyorsunuz. 70’lerin psychedelic tınıları modern dünyanın küçük mekan müziği ile harmanlanıyor.

Albümün ismini yansıtırcasına Annie Dillard’ın ünlü bir sözünü hatırlıyorum: “Günlerinizi nasıl geçirdiğiniz hayatınızı nasıl geçirdiğinizdir.” İşte, Slow Pulp bütünü oluşturan parçalarda yaptığınız her şeyin büyük çerçevede bıraktığı izleri anlatan şarkılar yapıyor. Mesela New Media‘da alışkanlıkları kırmanın zorluğundan, üstelik yanlış gidenin farkında olurken o eşiği atlamanın verdiği kaygıdan bahsediyorlar. Grubun vokali Emily Massey, verdiği bir röportajda çocukluk anılarından bahsediyor. Üç yaşındayken yaşadığımız şeyleri büyürken peşimizde sürüklememizden. Sonrasında ise albüm kapanışında geçmişteki hâline şu soruyu soruyor: “Bu kadar küçük olmak nasıl hissettiriyor?”

Slow Pulp, henüz daha açılışları yapan ve ilk uzunçalarlarını yayımlama aşamasına geçememiş bir grup. Ancak bulunduğunuz andan geriye baktığınızda, belirli anlarda oluştuğunu fark ettiğiniz izlerin kökenini anlatma hikayeleri ile yakın zamanda dikkatleri çekeceklerini düşünüyorum. O zamana kadar ise ilk uzunçalarında nasıl bir yöne gideceklerini görmek için heyecanla bekliyor olacağım.