TANIŞIN: TIRZAH

2018’in son demlerini yaşarken bu seneki en iyi çıkış albümlerinden birini yayımlamış ve yeterli ilgiyi göremediğini düşündüğüm bir ismi sizlerle paylaşmak istedim. Pop müziğin mükemmellikten en uzak ama bir o kadar da müzikal açlığınızı tatmin edici bir hâlde sunulduğu Devotion albümü ve albümün sahibi Tirzah ile tanışın!

Tirzah henüz daha 10 yaşında iken arp çalarak müzik dünyasına adım atmış. O zamanlar sürekli klasik müzik icra ediyor olsa da annesinin etkisi ile bolca R&B ve pop müziğe de maruz kalmış. 13 yaşındayken Watford şehrindeki Purcell School for Young Musicians’a kabul alıp Devotion albümünün prodüktörlüğünü yapacak olan can dostu Mica Levi ile de burada tanış kendisi. Ancak müzik okullarının yaratıcılığını kısıtladığını düşünerek ve müzik endüstrisinde kendisine bir yer göremeyip moda sektöründe çalışmaya yönelmiş. Kendisi hâla tam zamanlı olarak bir moda şirketinde tasarımcı olarak çalışmakta. Bu nedenle de şu ana kadarki tüm kayıtlarının tamamen yan bir uğraş ya da hobi olduğunu söyleyebiliriz.

Tirzah’ın kariyerindeki en büyük dönüm noktası henüz daha 13 yaşındayken Mica Levi ile tanışması oluyor. Bilmeyenler için belirtelim: Mica Levi, Natalie Portmanlı Jackie ve Scarlet Johanssonlı Under the Skin gibi filmlerin soundtrack’lerini yapmış, hatta Jackie ile Oscar’a aday olmuş başarılı bir müzisyen. Aynı zamanda Radiohead’in A Moon Shaped Pool albümüne katkı sağlamış müzisyen Oliver Coates ile iş birliği yaptığı bir de deneysel Remain Calm albümü var. Tirzah’ın ilk uzunçaları Devotion, Levi ile olan uzun süreli iş birliklerinin bir ürünü. Tüm şarkıları beraber kaydetmelerinin ve Levi’nin prodüktör koltuğunda oturmasının yanı sıra o kadar uzun süre şarkılar üzerinde çalışmışlar ki hangi şarkının nasıl ortaya çıktığını ve kimin hangi parçayı ortaya koyduğunu şu anda hatırlayamıyorlar bile. Tirzah’ın bir röportajında belirttiğine göre ikisinin ilişkisinde her zaman arkadaşlıkları ön planda ancak profesyonel anlamda da Levi’ye çok güvendiğini tekrar tekrar belirtiyor.

Mica Levi

Gelelim Devotion albümüne… Tirzah ile Levi daha önceden de I’m Not Dancing ve No Romance adında iki EP yayımlamışlardı. Bu EP’lerin ortak noktası dans müziği tınılarında olmasıydı. Devotion ise tamamen farklı bir yöne doğru giderek yetişkinlik dönemi ilişkilerindeki problemleri en açık şekilde R&B ile ortaya koyuyor. Albüm boyunca farklı anlarda beklenmeyen ile karşılaşıyorsunuz. Mesela açılış kaydı Fine Again‘in zikzaklı yapısı ya da Guilty‘de gelen gitar melodisi ile şarkılar çok farklı anlamlar kazanıyor. Levi’nin dahiyane altyapılarının yanı sıra Tirzah’ın vokalleri albümde öne çıkan detaylardan oluyor. Do You Know‘daki arka vokallerin arasında Tirzah’ın sesinin bir anda öne çıkması, Holding On‘daki vokal melodisi ve Coby Sey katkılı Devotion‘daki nakarat albümdeki en özel anlar.

Tirzah için müzik tamamen bir yan uğraş olmasına rağmen ortaya koyduğu albümün bu kadar profesyonel olması şaşırtıcı. Devotion, R&B sevenlerin tekrar tekrar döndürmek isteyeceği bir uzunçalar. Hatta 2018’in en iyi çıkış albümlerinden biri. Mica Levi ile dostlukları devam ettiği sürece daha farklı çalışmalar ile kendisini dinleyeceğimizi tahmin ediyorum. Ya da sadece umut etmek istiyorum.

Sizin de kendisi ile bir an önce tanışabilmeniz için de Devotion albümünü aşağıya bırakıyorum. Buyurun: