TAZE KAN #10

Taze Kan, onuncu toparlamacasını kendi kendine gururla sunuyor. Egosu bir hayli yüksek bu toparlamaca dünyanın dört bir yanından toparladığı “taze” isimlerle hipsterlık seviyesini anında x1000’e yükseltmek ile ünlü idi, hala öyle.

Bir keşif diğerini doğurur diyerek listeyi buraya bırakıyorum. İyi eğlenceler.

 

Bernard + Edith
Manchester’lı ikili, göbek isimlerinden oluşturdukları projeleri Bernard + Edith ile taze kanın ilk konuğu oluyor. Indie ve electronica’nın sağından solundan beslenip Asya kıtasının dört bir köşesini projelerine konu alan ikili, 11 Mayıs’ta ilk albümleri Jem’i yayınlayacak. Albümden gelen yayınlanan Wunds ise hemen buradaki yerini alıyor:

Sui Zhen
2003’ten bu yana müzik yapan Sui Zhen, buradan bakıldığında ne kadar kıyıda köşede kalmış gibi görünse de aslında o konser senin bu parti benim sahne alanlardan. DJ’liği bir yaşam biçimi olarak alan Becky Sui Zhen, müzeler için her gün interaktif multimedia prıodüksiyonluğu da yapıyor. 2010’da Red Bull Music Academy’e katıldığını da belirteyim ve yeni albümü Secretly Susan’ın bu sene yayınlanacağı haberini hep birlikte yayalım.

Fantasticfantastic
Alternative Pop janrası atına kendilerini atan “fantastik ikili” adımlarını henüz yeni atıyor. Biraz bakın, dinleyin; ne demek istediğimi anlayacaksınız. Ne kadar sevimli olduklarından bahsetmiyorum. Yükselecekler, işte o gün Avaz olarak demiştik diyeceğiz.

Z AXIS
İstanbullardan elektronik müziğe başkent olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Partapart Records’tan Barış Yavuz aka  Z AXIS, ilk EP’si Digital Missing’i Şubat ayında yayınladı. Digital Missing’i daha fazla kendimize saklamadan (öyle bir niyetim vardı açıkçası) Taze Kan’daki yerine bırakıyorum.

Dead Sea
Dead Sea, Paris’ten “turbo chillwave” sıfatıyla tanımladıkları müzikleriyle evlerimize geliyor. Mart ayının başında yayınladıkları videoları Keep It High, şimdiden sağdaki soldaki tebrikleri toparladı. Kendilerini yakından tanımak için bir parça google translate kullanabileceğiniz gibi sadece EP’lerine de kulak verebilirsiniz: EP 1 

Okay Kaya
Sosyal medyada henüz bir hesabı olmayan “taze kan”ların en hası Okay Kaya zaten halihazırda 2015 çıkışlı. Melankoliden beslendiğinin bir gerçek olduğu müziği ise baharlara yakışan cinsten:

Pearls
Yolumun Avusturalya’ya düştüğü günlerde karşıma Pearls çıktı. Ancak burada işin hiç dokunmadığım glam rock boyutuna doğru yol alıyoruz. Yeni nesilden güzel iş çıkar mı? Pearls bunun şimdilik en güzel cevabı. Yeni albümleri Pretend You’re Mine’dan Big Shot, buralarda bir süredir loop’ta:

Thomston
Justin Timberlake’e benzeyen sesi, hali, tavrı, duruşu kendisini ne kadar bir yerlere getirir bilinmez ancak Grey olmuş. Her nesile bir JT lazım diyor, Grey’i huzurlarınıza bırakıyorum:

Layla Corner
Kapanışı “rap” dokunuşları ile yapıyorum. Taze EP’si A Little Late ile günden güne yükselen Layla Corner, geçtiğimiz günlerden Mufasa’yı yayınladı. BFG‘nin videosunda dünyanın yükünü taşıyor diyorlar ancak arkasındaki hikaye bambaşka. Bundan sonrası size kalmış: