XXF festival logo-01-1

Geçen sene ilki düzenlenen, Fransa’nın müzik ihracatı XXF – Very Very French‘in ikincisi kapıda. Fransız Kültür Merkezi önderliğinde düzenlenen festivale gelecek isimler ise bu sene de şahane.

Sébastien Teilier (5 Kasım, @Babylon) : İsmi kadar yaptığı müziklerin de karizmasıyla aklımızı başımızdan alan Séebastien Teilier festivalin ağır topu. La Ritournelle‘i canlı  canlı dinlemek için büyük fırsat ayağımıza geldi.

Émilie Simon (8 Kasım, @Salon IKSV) : Şarkılarında Fransızca’nın yanı sıra İngilizce’yi kullanmaktan çekinmeyen Émilie Simon, festivalin şirin Fransız kadını kontenjanını tek başına dolduruyor. Bunun yanında tatlı talı dans edebilme imkanı vermesi ise ekmek kadayıfı üzerindeki kaymak oluyor.

Zaza Fournier (12 Kasım, @Roxy) : Dream TV gençliğine selamlar olsun. Zaman, Vodka Fraise dinleme zamanı. Tabi bunun yanında kendisiyle daha önce tanışmayanlar için ise fırsat hemen aşağıda. Günümüzün Edith Piaf’ı ise Zaza Fournier’in güçlü lakaplarından.

Breakbot & Irfane (7 Kasım, @Indigo) : Dans müziğine gönül verdim diyenlerin kaçırması mümkün olmayan parça Baby I’m Yours’un sahipleri Breakbot & Irfane’e DJ Set’ini Indigo’ya kurmaya hazırlanıyor.

Yuksek (13 Kasım, @Babylon) : Yuksek’i aşağılara bırakmamız biraz da kendisini popüleritesine güvenmemiz. Elektronik müzik sahnesinde ismi yukarılara yazılan Yuksek’i bir de XXF – Very Very French sayesinde dinleyeceğiz.

Forabandit (14 Kasım, @Moda Sahnesi) : Festivalde sahne alacak en farklı kadroyu oluşturan Forabandit, bir Fransız bir Türk ve bir İranlı içeriyor. İşin içine ise Bağlama giriyor, Zarb giriyor, Mandocello giriyor. Sizleri canlı performanslarıyla baş başa bırakıyoruz.

Bu kadar Fransa konuştuğumuza göre, Fransızların ünlü bir sözüyle bitirelim;

Beyonce