101: AFROBEATS (VE WIZKID)

The Guardian’da 2012 yılında yayınlanan “The Rise of Afrobeats” başlıklı yazıda Afrobeats‘in nereden geldiği, ne olduğu ve neden yükselişte olduğu ele alınmış. Avaz’a 2018’de gelen Afrobeat açılımı ise Wizkid’in keşfedilmesi ve ardından “Bu neymiş ya?” diyerek önerilere doğru bir yol açmasıyla başlıyor.

Son bir buçuk senedir Kuzey Afrika semalarında olan yolculuğuma devam ederken arada güneye inme şansı da buldum. Afrobeats genelde Nijeryalı ve/veya Ganalı müzisyenlerin icra ettiği “çağdaş pop müzik” olarak isimlendirebileceğimiz ve rap versiyonlarına rastlayabileceğimiz bir tür diyebiliriz. Arada Fransızca sözlerin de olduğu ama genelde İngilizce/Afrika dilleri bulacağınız Afrobeatler, dans etmeyi bilmeseniz bile bir yerden sizi hareketlendirmeyi başarabilen bir yapıya sahip. En ünlü örneği olarak da (belki) Wale‘in 2017 yayınladığı albüm Shine’da yer alan My Love şarkısı verilebilir zira bu şarkıya Major Lazer, Wizkid ve Dua Lipa eşlik ediyor. Özellikle Major Lazer’ı çok fazla iş birliği içinde görebilirsiniz.

Asıl Wizkid konuşmak bu noktada daha önemli, çünkü dünyanın 4 bir yanında Afrobeats kavramını oluşturan “bence” kendisi. Yani bu değişime en çok katkıda bulunan, janrı geliştiren, iş birlikleri ile tanıtan (Bkz: Drake – One Dance) bir isim kendisi. Bu noktada çok sevdiğim şarkılarından birkaçını buraya bırakıyorum:

İnternette hem bu müzik türüne hem de Wizkid adına sayfalarca içerik üretilmemiş. Ancak 2017’de Quora‘da bir kullanıcı Wizkid’in kim olduğunu, ne yaptığını ele almış ki kendisi de Wizkid’i en az benim kadar göklere çıkarmış görünüyor: “Wizkid is…The King of Ojuelegba, the King of Surulere, The King of Lagos, and the King of Afrobeat.”

Wizkid groupieliğini bir kenara bırakıp türün sizin “asla dinlemem” diyebileceğiniz ama benim “bi’ dinleseniz çok güzel” ile cevap verebileceğim örneklerinden de paylaşmak isterim. Mesela Boiler Room’da şöyle bir şey ile karşılaştım, bir göz atılabilir: BoilerRoom ve zira Spotify da zaten playlistler ile dolu.

Ve görüntülenme oranının 114 milyon olduğu Fransızca versiyon:

Buraları iyice Osmanbey/Mecidiyeköy yapana kadar şarkı paylaştığıma ve sizleri eski bir Avaz yazarı olarak Afrobeats ile tanıştırabildiğime göre hayatıma geri dönüyorum. Yeni afrobeatler ile tanıştırmak isteyen olursa da beklerim.