APPLE MUSIC’TEN ANINDA GERİ ADIM

Taylor Swift‘in piyasada ne kadar etkili olduğu yadsınamaz bir gerçek. Sanatçılar arasında belki de Taylor Swift kadar büyük hamleler yapmaktan çekinmeyen ve yapınca da bu kadar efektif sonuçlar alan bir başkası yok gördüğümüz kadarıyla. Daha önce belirttiğimiz gibi Taylor Swift, Spotify‘a koyduğu tavrın aynısını Apple Music için de gösterdi Tumblr üzerinden. Geçtiğimiz günlerde dünya çapında 10 milyon “fiziksel” kopyasının dağıtıldığı açıklanan 1989 albümünün Apple Music’te de stream edilmeyeceğini belirtti Taylor Swift. Bunun sebebi ise uygulamanın Apple kullanıcılarına verilen 3 aylık ücretsiz deneme sürecinde sanatçılara stream başına verilen paydan verilmeyecek olmasıydı. Tabi ki geçtiğimiz son 10 yılın en çok albüm satan sanatçısı olarak Taylor Swift’in böyle bir şeye ihtiyacı yok ama yeni sanatçılara destek amaçlı böyle bir karar almış.

Neyse gelelim sadede. Apple Music de cevap verme konusunda oldukça “swift” davrandı ve Taylor Swift’in açıklamasının üzerinden daha 24 saat geçmeden Apple Music‘in içerik şefi Eddy Cue’nun Twitter hesabı üzerinden Apple Music’in sanatçılara ilk 3 aylık deneme sürecinde de pay verileceğini açıkladı.

Apple Music‘in doğru olanı görüp bu yönde adım atması gerçekten de Taylor Swift‘in korumayı amaçladığı yeni sanatçılar için çok güzel bir haber. Tek bir Tumblr gönderisiyle binlerce sanatçının geleceğini değiştiren Taylor Swift’in kudretine bir kez daha büyük hayranlıkla tanık oluyoruz.