AŞKA DAİR KISA BİR FİLM VE BAŞKA ŞEYLER

Gündeme girmeyen ve muhtemelen tıklanma rekorları kırmayacak güzellikleri/haberleri derledik. Çünkü neden yapmayalım?

1. Oscar and The Wolf‘u bilirsiniz. Peki Oscar and The Wolf’un Türkiye sınırlarından çıkmış üyesi Ozan Bozdağ‘ı bilir misiniz? Kendisinin mixtape’leriyle içli dışlı oldum bu hafta. Siz de olun.

2. Sansür konusunun ülke sınırları içinde bir problem olduğu malum ama genelde politik düzlemde tartışılan sansürün sanatta hangi raddede olduğunu işin çok içinde değilseniz görmeniz pek kolay değil. Bu hafta okuduğum bir makale Türkiye’de tartışmalı olabilecek sergilerin iptalinin yükselen bir trend olduğuna işaret ediyordu. Üstelik sayılan isimlerin başında Akbank Sanat gibi kocaman ve öncü bir isim var. Okumak ve kaygılanmak isterseniz şöyle buyrun lütfen.

3. Michael Cera ve Willow‘un birlikte şarkı yapması tam da duymak istediğimiz türde haberlerden. Daha çok lütfen.

4. Deep/dark web, ya da internetin her türlü illegal işin döndüğü kısmı olarak bilinen alan, teknik bilgisi ya da araştırma isteği çok olmayan “düz” insanlar tarafından daha çok kullanılsın ve anonim olmanın huzuru kitlelere yayılsın isteyen insan sayısı az değil. Keza, deep web’de salınmak için uyuşturucu kaçakçısı olmanıza gerek yok; internetteki her hareketinizin takip edilmesini istemiyor olmanız yeterli. Ama esas bahsetmek istediğim şey The Torist; insanları deep web’e edebiyat yoluyla çekmeyi hedefleyen bir yayın. Edebiyatı bir araç olarak kullanmak harika fikir, mevzunun detayları burada.

5. Yüzlerce yıldır devam eden aşkı tanımlama mücadelesine 2015 yılında katılmış bir kısa film ilişti gözüme. Karanlık, hafif sert, biraz sürprizli. Pazar gününüze layık.