DAMON ALBARN KOMÜNİST Mİ?

Geçtiğimiz günlerde Gorillaz aşkım depreşti. Şöyle bir eski albümleri dinleyeyim dedim. Clint Eastwood‘u dinlerken de bu akıl almaz gerçeği gördüm ve bunu sadece kendime saklayamazdım. Burada kanıtlarla anlatıp bu gerçeği herkesin görmesini sağlamalıydım. Buyrun şarkının sözlerini beraber inceleyelim.

Öncelikle şarkı “I aint happy, I’m feeling glad” sözleriyle başlıyor ki bu durum dünyada geçerli olan kapitalizm sistemi altında insanların hislerini betimliyor. Hepimiz mutsuzuz ama bir yandan da herkes geçerli bir hoşnutluk durumu var. “I got sunshine in a bag” cümlesindeki sunshine’ın para demek olduğunu “İyi, Kötü ve Çirkin” filmine yapılan göndermeden çıkardıktan sonra buna rağmen kendini işe yaramaz hissetmek de bu dünyadaki geçerli sistemde yaşamanın bir sonucu olduğunu anlatıyor. Yine de bu durumun uzun süre geçerli olmayacağını anlattıktan sonra kritik nokta geliyor. “The future is coming on” cümlesini tekrar eden Damon Albarn bir yandan da bu dizenin kulaklara “the future is communist” şeklinde duyulmasını sağlıyor.

Sıra Del The Funky Homosaphiens’in kısımlara geliyor ki kendisi bu şarkıda kapitalizmi simgeliyor. Sonunda birileri beni kafesimden çıkardı cümlesiyle başlayan anlatım işleri yoluna koymakta iyi olmaktan ve her düzenbazlığın altından çıkmaktan bahsedilerek devam ediyor. Taşınamaz bir mal olmama rağmen sizlere emir veremeyeceğimi sanmayın diyerek bir nevi kendini açık ediyor. Büyük resimde her şeyi yoluna koyan olduğu iması da kendini güzel gösterme çabalarından. En iyi yandaşının televizyon olduğunu anlatan “Picture you getting down in a picture tube like you lit the fuse, you think it’s fictional” kısımlarından sonra göz önüne koyduklarından da “I put you on the hype shit” diyerek yardım bekliyor.

Arada bir Damon Albarn tekrarından sonra yine kulakları Del’e yani kapitalizme döndürüyoruz. İnsan olmanın esasından ayrıldığımız zaman kimsesiz ve çırılçıplak olduğumuzu hatırlattıktan “The essence, the basics, without it, you naked” izin verin size çocukça bir şekilde yeni bir benlik sunayım diyor “Allow me to make this, childlike in nature”. “Every cloud and sea, you see with your eyes I see destruction and demise, corruption in disguise.” dizeleriyle itiraflarda bulunan imgemiz “Where the thought is, I brought all this So you can survive when law is lawless.” sözleriyle de bu kaotik durumda bir nevi şükran içerisinde olmamız gerektiğini söylüyor. Son olarak da “Feelings, sensations that you thought was dead No squealing, remember that it’s all in your head” sözleriyle eğer duyguların öldüğünü düşünmek gibi bir çıkarıma ulaşırsan da bunun sadece senin kafanda yarattığın bir şey olduğunu telkin ediyor. Ne de olsa ben duyguları öldürdüm deyince güzel gözükmezdi.

Şarkı sona ererken Damon Albarn tekrarını dinledikten sonra uzunca bir süre “The future is communist” yinelemesiyle geleceğin komünizmde olduğunu kafalara yerleştiriyor.