EVDEKİLERE SELAM VE FUTBOL

Geçenlerde Yüzyüzeyken Konuşuruz‘un ilk albümü Evdekilere Selam‘ı dinlerken dedim ki bu kadar futbol referansı verilmiş bir albümü hiç futbol bilmiyor olsam şarkıları anlamada sıkıntı yaşar mıydım. Sonra yine kendime dedim ki hayır. Bu yazının maksadı müzik dinlemek ve büyük ihtimalle bilseniz hayatınızdaki hiç bir ufku açmayacak bilgiler paylaşmak.

“Bir tarafım beyaz ama diğeri kapkara
Bu tuttuğum takımdan kaynaklanmakta.”

Bu sözlerin Beşiktaş’ı bilmeyenler için eksik anlam taşımasına içimiz el vermedi ve Evdekilere Selam albümündeki Kaan Boşnak söz yazarlığının futbol tarafını masaya yatırdığımı söylemiştim. Mesela yukarıdaki sözler kendisinin tuttuğu Beşiktaş takımının renklerine bir atıf. Siyah ve beyaz renklere sahip bu güzide kulübümüz Yüzyüzeyken Konuşuruz’un Ankara Kapkara şarkısına böyle bir giriş yapmış.

Takımdan Ayrı Düz Koşu deyince takım antrenmanlarına hazır olmayan daha hafif bir tempoda çalışma aklınıza gelsin sevgili bu ne demek diye soran okuyucular. Ayrıca şarkıdaki çok alakasız gitar solosu da bu ismi destekler derece de gruptan ayrı bir yerde kendi kendine takılmaktadır. Bu şarkıda geçen “Duran toplarda gayet iyiyim.” sözlerindeki duran toplar ise futbolda oyunun durmasına sebep olan bazı olaylardan sonra top sabitlendikten sonra ayakla oyuna sokma durumuna verilen genel bir isimdir.

“Maç bitmeye yakınken sahaya inen holigan
Gibi az şey bilip çok şey hisseden bir insan”

Bu sözler anlatsa da kendini, holigan TDK da “Özellikle futbolda fanatizmi besleyen, aşırı davranışlarda bulunan ve çevreye zarar vermeye eğilimli taraftar.” olarak tanımlanıyor. Yaz Geçer şarkısına da giriş yapmış oluyor böylece holigan da.

Kendi Evimde Deplasmandayım ile yine futbol ile alakalı bir isim verilmiş bir şarkıya geliyoruz. Deplasmanı en kolay şekilde misafirlik olarak açıklayabiliriz.

“Bu topa çıktım üstelik golü de attım bu sefer
Ancak sen hemen ofsaytı vermişsin”

Şarkıda geçen bu sözler de futbolda nizami sayılmayan ofsayt pozisyonu oluştuğu için golün geçersiz sayılmasını anlatmakta. “Ancak” kelimesi ile bu ifadenin olumsuz olduğu zaten belirtilse de bir de futbol tarafından anlatılmış.