GAME OF THRONES’TAN MÜZİĞE TAŞANLAR

Game of Thrones‘un merakla beklenen yeni sezonu 12 Nisan‘da geliyor. Yeni sezonu beklerken ya da önceki sezonları izlerken “Bu insanlar gerçekten doğaüstü olaylar ve entrikalarla dolu bir çağda mı yaşamışlar, gerçek hayatta nelerle uğraşıyorlar acaba?” sorularının neredeyse tüm iyi oyunlarda olduğu gibi “Taht Oyunları’nda” da müzikle içli dışlı olan cevaplarını  sizler için bir araya getirdik.

Öncelikle hepimizin takdirini toplayıp onuru uğruna ölen ilk “koca yürekli kurt” Sean Bean, nam-ı diğer Eddard Stark’la başlayalım. Hayranları Sean Bean’in oynadığı filmlerde izleyicinin gönlünü fethetmesinin hemen ardından ölmesine çok kızmış görünüyor ki şöyle bir şarkı yapmışlar. Evet, müzikal kalitesi tartışılır ancak içtenliğine bir şey diyemeyiz. İkincil olarak da kuzeyin onurlu kurtunun spor arabaya binmiş, fiyakalı bir ağabey olarak karşımıza çıktığı Moby – We Are All Made of Stars şarkısını beğeninize sunarak Stark Hanesi’nden devam ediyoruz.

Ailenin haşin kızı Arya Stark (Maisie Williams) yaşına daha uygun bir rolle Seafret‘in Oceans şarkısında dış dünyada bir “loser” fakat derinlerde mütevazı bir kahraman olarak karşımıza çıkıyor ve evet, yine adalet arıyor.

Stark ailesinin kızları müzik videolarında diziden sonra kendine oldukça yer bulmuşa benziyor. Ailenin en talihsiz kızı sayılabilecek Sansa Stark’ı da (Sophie Turner) Bastille‘in Oblivion şarkısında görüyoruz.

Son olarak da Stark Ailesi’nin sadık hizmetkarı-tatlı devi Hodor (Kristian Nairn) Dj setiyle bizleri şaşırtıyor.

Lennister Ailesi müzik dünyasında karşımıza pek çıkmıyor. Aslanlar’dan sadece Imp’i (Peter Dinklage) biraz espirili bir yolla, rivayetlere göre 343 kez kendi adını söylediği, Lennisterların egosuna yaraşır bir videoda görüyoruz. Diyaframına hayran olsak da sesi hakkında aynı şeyi söylemek zor.

https://www.youtube.com/watch?v=idVozGXbn2Y

Strateji geliştirme, entrika ve zenginlik konularında Lennisterlarla özellikle 4. sezonda tek yarışabilir hane gibi görünen Tyrelller müzik konusunda “kedi canını senin” dediğimiz Natalie Dormer ve büyükannesi Diana Rigg sayesinde birkaç adım önde.

https://www.youtube.com/watch?v=X5Xy_-Q9rRk

Sıra geldi “ejderhaların annesi” (Emilia Clarke) ve ilk gözdesi Khal Drago’ya (Jason Momoa). Vahşi aşığımız  belki de güzeller güzeli Khaleesimizin kalbini sadece kaslı vücuduyla değil de, aynı zamanda şu kısa gitar dinletisiyle çalmıştır. Aynı zamanda son Targeryen’ın on parmağında on marifet varmış gibi duruyor. Kendisinin güzel sesini şuradan duyabileceğiniz gibi, yetinmezseniz diye bir de The Waterboys’un Fisherman Blues performansını da şöyle bırakıyoruz. Fakat bildiğiniz gibi Khaleesi’nin çok aşığı var diyorlar. Bunlardan biri de “zaruri emekli” Sir Jorah Mormont. (Iaian Glen) Kendisi ejderhalara çok özenmiş olacak ki, uçmak istiyor.

Dizinin en saman altından su yürüten karakterlerinden Littlefinger (Aidan Gillen) da istenen adam olarak I Draw Slow’un Valentine şarkısında karşımıza çıkarak bizi şaşırtıyor.

Baratheonların anne sevgisi görmeyen küçük prensesi Shireen (Kerry Ingram) da esasen bir çocuk-star olarak karşımıza çıkıyor ve güzel sesiyle bizleri etkiliyor.

Stannis’in sağ kolu Sir Davos (Liam Cunningham) ne kadar başarılı bir oyuncu olduğunu bir de Kodaline’in High Hopes şarkısında kanıtlarken pek de haz etmediği Melisandre’nin (Carice van Houten) bir de müzik kariyeri olduğunu öğrendiğimizde biz de çokça şaşırdık.

Son olarak vahşilerden çilli güzel Ygritte’i (Rose Leslie) Tribes’ın Reincarnate şarkısında arka koltukta uzaklara giderken görüyoruz ve güzelliğiyle büyüleniyoruz.

Tüm müzikle alakalı Game of Thrones oyuncularından sonra doğrudan ya da dolaylı alakaları olmasa da unutmak istemediğimiz iki de bonus var. Sibel Kekilli (Shae) ve Lilly Allen‘ın küçük kardeşi Alfie Allen. (Theon Greyjoy) Belki yüreğinizi dağlamak istersiniz, Sibel Kekilli’nin hangi sahneyle gerçek bir oyuncu olduğunu tekrar görmek istersiniz diye Gegen die Wand‘dan (Duvara Karşı) şu sahneleri ve belki Alfie Allen’ın -fikrimce- neden Owen soyadını kullanmak istediğini öğrenmek istersiniz diye Lilly Allen’ın kardeşine ithaf ettiği Alfie adlı eğlenceli şarkıyı buraya bırakarak yeni sezona bir an önce kavuşmanızı diliyoruz. “Winter is Coming