Kiss Play The Forum in London

Gün geçmiyor ki yeni eski birileri müzik endüstrisi hakkında iddialı açıklamalarda bulunmasın. Malum müzik endüstrisi hala daha dijitale geçişin sarsıntısı sonrası dengesini bulabilmiş değil; müzisyenleri, dinleyicileri ve büyük şirketleri aynı anda memnun edebilecek bir çözüm zaten henüz ufukta görünmüyor. Pek çok bakir alan ve cevaplanamamış sorularla dolu müziğin dijitalleşmesi diyaloğuna yeni yeni seslerin eklenmesi sürpriz değil elbet. Konuyla alakalı son yorum Gene Simmons‘dan geldi: Zamansız ya da devrimsel rock grupları kalmadı.

Simmons “Rock’n Roll öldü, zaten 80’lerin ikinci yarısından bu yana müzikte devrim yapmış bir grup da çıkmadı.” şeklinde özetlenebilecek açıklamasına neden olarak pek tabii insanların müziğe para vermemesini gösteriyor. Artık zaman karşısında isminin ölümsüzlüğünü (!) koruyabilecek müzisyenler çıkmıyormuş ve bunun için çok üzülmeliymişiz.

Tam bu noktada ABD patent başkanının 1898 yılında “İcat edilebilecek her şey icat edildi.” dediğini hatırlatıp sözü Foo Fighters‘a bırakıyorum: