SALI PAZARI: 27.10.2020

Her hafta olduğu gibi yine Salı günü geldi ve tezgahlarımızı açtık, bütün hafta severek dinlediğimiz şarkıları serdik. Üstelik bu kez The Away Days’den tanıdığımız ve yeni solo çalışmalarını heyecanla takip ettiğimiz Sezer Koç konuğumuz. İyi dinlemeler.

SEZER’İN TEZGAHI

Bombay Bicycle Club – Lose You To Love Me

Akar akar akar…

Fleet Foxes – Can I Believe You

Her zamanki gibi.

6LACK – Switch

Spora geri döndüm.

Poolside – Which Way To Paradise

Funk’ın, groove’un kölesiyiz.

HANDE’NİN TEZGAHI

The Shins – Simple Song

Bunlar hep Cemre etkisi…

Paradis – Toi et Moi

Paris’i özlediğim için bu aralar Netflix’te Emily in Paris’e ve Spotify’da French Indie çalma listesine düştüm. Çalma listesinde en fazla bağımlılık yapan da bu şarkı oldu.

Gorillaz – Désolé (feat. Fatoumata Diawara)

Dinledikten sonra yatağa yattığınızda şöyle bir ses kafanızda yankılanacak: Désolé! (200 kere)

Taylor Swift – State of Grace

Single kaydı olmadığı için bu şarkıyı keşfetmem 8 sene sürdü. Önce kendimi, sonra Taylor’ı asla affetmiyorum bu konuda. All Too Well’den sonraki en iyi şarkısı olduğunu düşünüyorum.

BERK’İN TEZGAHI

Daughters – Satan in the Wait

2 sene önce bugün yayınlanan ve Daughters’ın nefes kesen geri dönüşü albümü olarak nitelendirilen You Won’t Get What You Want’ın belki de en iyi şarkısı. Ne kadar sevdiğimi kısacık şekilde anlatamayacağım bu albümü dinlemek için iyi bir başlangıç olduğunu düşündüğüm için tadımlık olarak bunu bırakıyorum.

Adrianna Lenker – anything

Big Thief’in vokalisti ve günümüzün en iyi söz yazarlarından birisi olan Adrianne Lenker’ın geçtiğimiz hafta yayınladığı songs / instrumentals albümünün ilk single çalışması olan bu şarkı (ve aslında genel olarak tüm albüm) bizlere hem yapı hem ses hem de söz açısından çok şey sunuyor. Umarım dinledikten sonra benim gibi gözyaşlarına boğulmazsınız…

Eartheater – How to Fight

Eartheater için aslında günümüzün en gelecek vadeden deneysel müzik yapan isimlerinden birisi demek yanlış olmaz, özellikle de son albümü Phoenix: Flames Are Dew Upon My Skin ile yılın en iyileri listelerinde kendisini çokça göreceğimizi hissettirdi. Bu albümde yer alan How to Fight şarkısı da aslında hem albümün dinamiklerini en çok barındıran hem de Avant-Folk, Glitch, Electroacoustic ve Ambient Pop gibi harmanlanması çok zor görünen türleri çok iyi derecede birbirine eklemlemiş bir şarkı. Hatta bu kadar övgüyle yetinemiyorum ve yılın benim için -şimdiye kadar çıkan- en iyi şarkısı olduğunu da söylüyorum.

Julia Holter – Chaitius

2012’de Ekstasis’i yayınladığı günden beri beni kendisine her gün daha da aşık eden Julia Holter’ın 2010’ların en iyi albümü diyebileceğim Aviary albümünden hakkının yeteri kadar verilmediğini düşündüğüm Chaitius şarkısını da bu hafta tezgahıma eklemek istedim. İçinde 12. Yy şairi Bernart de Ventadorn’dan da alıntılar olan bu Modern Classical örneği şarkıyı umarım sizler de seversiniz.

ABDULLAH’IN TEZGAHI

Above & Beyond – Good For Me

Hayatımızda arada bir yok olup sonradan yine karşımıza çıkıp tekrar tekrar kendine aşık eden şarkılar vardır ya hah işte bu öyle bir şarkı.

Dolu Kadehi Ters Tut – Siz Bana Aldırmayın (feat. Dilan Balkay)

DKTT’ye bu aralar çok sardım. Lise hayatımda bir arkadaş sayesinde hayatıma giren ve uzun bir süre çıkmayacak gibi görünen bir grup.

Imany – You will never know

Imany seni bundan seneler önce keşfettiğim için çok şanslıyım. Önerilenlere çıkınca ya da haftalık keşfimde görünce seni dinlemekten kendimi alıkoyamıyorum.

ALPEREN’İN TEZGAHI

James Blake – Summer of Now

Sanırım biraz James Blake fanboy’u olabilirim. Yeni EP’sini kutladığı Boiler Room setini de şiddetle öneririm.

Scrimshire – Theme for Us

Geçen hafta Scrimshire isimli kıyıda köşede kalmış bir besteci/prodüktör keşfettim. Şarkıya katkıda bulunan flütist Chip Whickam ve isimsiz rap’çi Joshua Idehen harikalar yaratmış.

General Elektriks – The Man Who Unraveled

Parisli müzisyen Hervé Salters’in bu projesini Migration Feathers şarkısıyla tanıyordum. Bu şarkıyla tekrar karşılaştığımız için pek mesudum.

Kelly Lee Owens – Arpeggi

Radiohead’in Weird Fishes/Arpeggi şarkısına yeni bir cover daha gelmiş. Bu şarkıyla başlayan techno-pop albümünden diğer favorilerim de Melt! ve Jeanette parçaları. Aman dikkat, hoparlörlerinizin bas frekanslarına zeval gelmesin.

Toplu listemize de hemen buradan ulaşabilirsiniz: