SALI PAZARI: 30.07.2019 (FEAT. KAAN ARSLAN)

En sevdiğimiz gün Salı. Bu sefer yanımızda İstanbul sahnesinden bir çok isme gitarıyla eşlik eden ama yakın zamanda ilk şarkısı Başka Biri’yi çıkaran Kaan Arslan var. Kendisinin tezgahı da pek güzel. Neyse lafı uzatmıyoruz ve eski yeni bu sıralar kimleri dinliyorsak işte burada Salı Pazarı ile karşınızdayız.

KAAN ARSLAN’IN TEZGAHI

Foreign Air – Free Animal

Free Animal’ı ilk dinlediğim anı çok net hatırlıyorum. Etkilendiğim şarkıların çoğu üzerimde yarattığı ilk etkiyle hayatımda kalıcı bir yer ediniyor, küçük bir kısmı da dinledikçe farkettiğim detaylarıyla. Bu şarkı ilk anda en güçlü etkiyi bırakanlardan. Minimum sayıda elementle sağa sola savrulduğum uzun bir intro ve verse sonunda, derin bir nefesin ardından, kafamın içinde bir süpernova gibi patlayan nakaratını hayatım boyunca yeniden dinlemek isteyeceğime eminim.

half•alive – still feel.

Bu şarkının üstümdeki etkisini şöyle özetleyebilirim sanırım; dinlerken başka bir şeyle ilgilenemiyorum. Şarkının her bir detayı o kadar taze doğal ve içten hissettiriyor ki, yazıldığı andaki heyecanı ve enerjiyi bile hissedebiliyorum. “I still feel alive.” cümlesi başlı başına kendi anlamıyla bir hayat bulmuş gibi.

Jack Garratt – Worry

Bu şarkı dinledikçe heyecanlandığım azınlıktan. Şöyle ki; şarkıda kendimden parçalar buluyorum ama bu parçaları kolay kolay birleştiremiyorum. Birleştirdikçe kendimle daha çok bağdaştırıyorum ama tam olarak nasıl hisler altında yazıldığını idrak edemiyorum. Bu durum da beni farklı ruh halleri içinde şarkıyı yeniden dinlemeye itiyor. Bu yeniden keşfetme ritüellerinde sanki kendime dair de küçük şeyler keşfediyorum gibi heyecanlanıyorum. Ufak tefek oyunlar işte.

HANDE’NİN TEZGAHI

HONNE – 306

Bu albümün etkisinden ne kadar zaman geçerse geçsin çıkamayacağım galiba. Her dinlediğimde daha da güzelleşen ve yeni bir şarkının zekiliğini keşfettiğim muhteşem deneyim. Geçtiğimiz haftanın favorisi ise 306.

Tegan and Sara – Arrow

T&S’nin yeni şarkısının öyle pek de hayranı olduğumu söyleyemem. Ancak en sevdiğim ikizlerin diskografisine yeni bir dalış için mükemmel bir fırsat yarattı. Arrow ile T&S’in eski emo günlerinin şu anki pop tınıları ile buluştuğu orta noktada kendimi buluyorum.

Mitski – Why Didn’t You Stop Me?

Bir şarkı bu kadar mı duygularınıza tercüman olur? “Neden beni durdurmadın?” diyebileceğim biri yok; ancak yine de hikaye bir yerlerden tanıdık geliyor.

Angel Olsen – Intern

Angel, tam da bugün geri geliyor. Kendisini çok özledik. Stajyerliğimin bittiği ve acımasız iş dünyasına geçiş yaptığım şu zorlu zamanlarda beni yalnız bırakmıyor.

Taylor Swift – The Archer

Şu aralar yeni çıkan kayıtları biraz aksattım. (Bkz. Yukarıdaki şarkılar) Yine de yeni çıkan teklilerinin getirdiği hayal kırıklığını Taylor’ımız bu şarkı ile üzerimden aldı. Kendisinin dönüşünü büyük bir heyecanla bekliyorum. Eğer albümün geri kalanı da böyle olacaksa, gelsin TS7!

EGE’NİN TEZGAHI

Shura – religion (u can lay your hands on me)

Özgürlük, queer’lik, aşk, 80’ler, pop. Shura ikinci albümüyle geliyor ve Religion, şimdiye dek yaptığı en iyi şarkı bence.

Wednesday Campanella – Tsuchinoko

Benim gibi şimdiye dek J-Pop’a temkinli yaklaştıysanız Wednesday Campanella ile tanışmanız gerek. Pek çok farklı türden beslenen müzikleri gerçekten eşsiz ve inanılmaz zengin.

Carla Geneve – 2001

Yeni favori indie rockçınız hayırlı olsun.

Little Simz – Therapy

Mercury Prize’ı kazansın istiyorum. <3

Denzel Curry – Automatic

Kafa yormayan, gümbür gümbür, yazlık rap. Günlük motivasyon dozu.

Peggy Gou – Starry Night

Big Burn’ü kaçırdığım için bin pişmanım 🙁

AHMET’İN TEZGAHI

Kaan Arslan – Başka Biri

Gitar çalma konusundaki yeteneklerini bilsem de şarkı yazma konusunda da kendisini göstermeye başlayan bir Kaan Arslan’ı sizlere takdim ediyorum.

Cake – Short Skirt / Long Jacket

Bu güzide grubumuza geri dönüş yaptığım zaman bu şarkıya reaksiyon videosu gibi klip çektikleri gördüm. Biraz komik biraz Youtube.

Bloc Party – Ratchet

Böyle şarkı yapan kaldı mı be?

Büyük Ev Ablukada, Ezhel – ne deve ne kush

Türkiye’nin büyük rap gündeminde biraz da Büyük Ev Ablukada ve Ezhel’in yaptığı bu müstesna parça konuşulsun.

Danny Brown – Kush Coma (feat. A$AP Rocky & Zelooperz)

Peşine de bu şarkıyı dinledin mi tamamdır.

Haftanın playlist’i için sizi Spotify’a alalım: