TANIŞIN: ANITA LESTER

Çok yönlü sanatçıları her zaman çok sevmişimdir. Müzik yaparken veya bir kitap yazarken diğer sanat dallarındaki tecrübesini kullanarak daha kaliteli bir iş ortaya çıkarabiliniyor. Anita Lester de tam olarak böyle birisi. Avustralyalı sanatçımıza ‘’ Nick Cave ve Mary Magdalene’nin Çocuğu’’ ve ‘’ Katedral Borulu Küçük Kilise’’ gibi lakaplar verildi.

Kendisi yıllarca rock grubu olan Lester The Fierce ile dünyayı dolaşmış. Mart 2020’de ise ilk solo EP’si olan Erato’yu yayımladı. Covid’in ilk çıktığı zamanlara denk gelmesinden dolayı gündem biraz karışıktı. Belki de bu nedenden dolayı Anita Lester’ı çok duyamadık veya göremedik. Fakat bu son dönemlerde ‘Wrong Time’ ve ‘You Want It Darker’ şarkısı The Walking Dead de dahil olmak üzere birçok dizi ve filmde yer aldı. Ayrıca çıkardığı single’lardan film yapımcısı kardeşi Yoav Lester’in videolarıyla eşleştirilern iki single’ı ‘Man’ ve ‘Last Day’ yer alıyor.

Son on bir buçuk yıldır, Anita sessizce ve incelikle sadece müzikte değil; görsel sanatta, edebiyatta ve filmde de kendini geliştirdi. Son kısa filmi olan ‘Noch Am Leben ( Hâlâ Canlıyım)’, birçok Oscar yarışması da dahil olmak üzere dünya çağında 50’den fazla festivalde gösterildi. Bunların dışında Anita, 23 Laurel Ödülleri’nin de sahibidir. Animasyon filmleri karanlık ve kavramsal; resimleri genellikle mitolojik. Anita ayrıca bir düzineden fazla kitapta yer alan çalışmaları ile başarılı bir şair ve hikaye anlatıcısı. Anita Lester’ın sanatta pek çok yönü olsa da; hepsi ölüm, seks, aşk, özlem, kölelik ve maneviyatla bağlantılı benzersiz bir hikaye anlatma tarzına dayanıyor.

Şarkılarını dinlerseniz sizi hüzünlü bir dünyanın ele geçirdiğini hissedeceksiniz.