TANIŞIN: GOAT

Uzun süredir dinlediğim fakat herhangi bir şekilde görüntüsüne denk gelmediğim veya güzel müzikleri dışında haklarında bir şey bilmediğim bir gruptu Goat. Bu yazıyı hazırlarken bir ön araştırma yapmam gerekiyordu ve Google’da gezinirken gördüğüm başlıklara oldukça şaşırdığımı söylemeliyim: Enigmatic, mysterious, shadowy, masked (band)… Bu kelimeleri içeren çok sayıda tuhaf başlıktan bahsediyorum. Araştırmamın ortalarına doğru grubun gerçekten de tuhaf bir grup olduğunu fark ettim. Bu canlı performansı görünce siz de bana hak vereceksiniz.

Goat, kaç kişiden oluştuğuna tam olarak emin olamadığımız, yıllardır var olan fakat başlangıç noktası bilinmeyen bir grup. “Yıllardır var olan” dan kasıt ise 30-40 senedir grubun bir proje olarak var olduğu ve seneler içerisinde farklı kişilerin katkı sağladığı… Yani muhtemelen ’89 yılında da tamamen farklı bir kadro ile müziğini icra eden bir Goat vardı; şu anki kadro muhtemelen 2012’de tamamlandı (ilk albümleri World Music’in çıkış tarihi). Buradan hareketle, Goat’ın tamamen bir “gelenek” olduğunu söyleyebiliriz sanırım. Ek olarak, İsveç’in Korpilombolo kentinden olduklarını fakat şu anda Gothenburg’da ikamet ettiklerini biliyoruz. Grubun iddasına göre Korpilombo, geçmişte voodoo inancının yaygın olduğu bir şehirmiş. Bu da grubun ilham aldığı ve kendisine kimlik edindiği bir başka tuhaflık olsa gerek.

Grubun frontman’i Goatman’e göre gruba maske takan herhangi bir müzisyen katılabilir, ekstra bir şart aranmıyor. Goatman dışında grubun herhangi bir üyesinin ismini veya mahlasını bilmiyoruz, bildiğimiz tek şey ise şahane güzellikteki müzikleri. Biraz deneysel, biraz psychedelic olan ilk albümleri olan World Music bana kalırsa en iyi albümleri; 2014 tarihli Commune ve 2016 tarihli Requiem ise World Music’i takip etmiş. Goat’ı çok farklı kaynaklarda, çok farklı tarzlarla etiketlenmiş olarak görebiliriz, sanırım yaptıkları müziği psychedelic world fusion olarak tanımlamak mümkün. (fakat böyle bir tanımın varlığı mümkün mü emin değilim.) Afrobeat’ten Anadolu Rock’a, bir çok türün Goat’ın müziğinde harmanlanmış olduğunu hissedebilirsiniz.

Son olarak, Goat’la son albümden ilk albüme doğru tanışmanızı öneririm. Requiem albümleri, ara ara gitara biraz Erkin Koray serptikleri için (özellikle Goatfuzz) muhtemelen ilk etapta daha yakın hissedeceğiniz bir albüm olacak.