TANIŞIN: JAWS OF LOVE.

Local Natives’in sahnede aynı anda her yere yetişen enerjik elemanı olarak bildiğimiz Kelcey Ayer, solo projesi Jaws of Love’da çok da aşina olmadığımız bir yüzünü gösteriyor. 2017 yılında, Local Natives üçüncü albümü Sunlit Youth’u (2016) henüz çıkarmış ve albüm turnesine devam ederken, turneden kalan birkaç boş gününde solo projesi üstünde çalışmaya başlıyor. Devam etmeden önce belki de hemen eklemek gerekir ki, hayatlarının neredeyse yarısından fazlasında beraber çalışmış bu ekibin dağılmak, ara vermek gibi bir motivasyonu yok. Nitekim son albümleri Violet Street’i 2019’da çıkaran grup, halihazırda yeni bir albüm üzerinde çalışıyor. Kelcey Ayer’ın kendi ifadelerine göre, kimseye açıklama yapmak zorunda kalmadan, kendi işleri üzerinde de çalışmak istediği için böyle bir proje var oluyor.

İlk albümün başlığı Tasha Sits Close to the Piano (2017), albümün içeriğiyle alakalı pek çok ipucu veriyor belki de. Eşi ve köpeği Tasha ile birlikte Los Angeles’ta mutlu bir hayat sürdüren Ayer’ın albümünün ismini eşi buluyor. Her defasında belirttiği üzere oldukça kişisel bir albüm olması ve piyanonun albümün tamamındaki dominant rolü göz önünde bulundurulduğunda ismin içerikle uyumu da ortaya çıkıyor.Local Natives’in politikadan kaybedilen bir dedenin ardından tutulan yasa kadar uzanan, şarkı sözü konusundaki geniş skalasına kıyasla Jaws of Love’ın ilk albümü genelde düşük tempolu baladlardan oluşuyor. Grubun herhangi bir canlı performansını izleyenlerin Kelcey Ayer’ı bir eliyle davul çalarken öteki eliyle klavyeyi kontrol edip aynı anda vokal yapan, ahtapotvari bir mitolojik karakter olarak tasvir etmeleri güç olmayacaktır. Karanlık piyano notaları ve Local Natives’e nazaran çok daha yavaş parçaların yer aldığı albümünde ise bu sahne hayvanı personasından çıkıp daha karanlık bir yerde duruyor. Albümü yazıp kaydettiği süreçte öyle hissettiğini ve ruhunun derinlerinde her zaman karanlık piyano notaları bulunduğunu da ekliyor röportajlarında.

Sıkı bir Radiohead hayranı olduğunu her fırsatta dile getiren Ayer’ın bu hayranlığını, albümümün tamamına sirayet etmiş olmakla birlikte, özellikle son parça Nightlight ’ta görmek de pek tabii mümkün.

Ufak bir tesadüf olarak bu yazının yayınlanacağı gün, Jaws of Love, belki de yeni bir albümün müjdecisi olacak bir single yayınlıyor. Söz konusu yeni şarkıdan yahut ilk albümden başlayarak bu tanıdık sanatçının o kadar da tanıdık olmayan şarkılarıyla tanışmak için günlerin kısalmaya, havaların grileşmeye başladığı bu zamanlar oldukça ideal gibi.