Tartışmasız ki 2011 yılında Tragedy ile hayatımıza giren Julia Holter şimdiye kadar yapmış olduğu tüm albümler ve soundtrack’larla günümüzün en iddialı sanatçı ve bestecilerinden. 2012 yılında Ekstasis ile artık tüm müzik eleştirmenleri tarafından alkışlanmaya başlayan serüveni 2013 yılında çıkarmış olduğu, zamanının çok ötesinde bir çalışma olan Loud City Song ile devam eden ve bizlere acaba dahası gelir mi diye düşündürürken 2015 yılında belki de bugüne kadar duyup gördüğünüz tüm eleştirmenler tarafından çok beğenilen ve hatta tüm zamanların en iyi albümleri listelerine kadar giren Have You in My Wilderness ile kendisini fazlasıyla kanıtladı desem abartmış olmam. Ama tabii ki bu bir son olmadı çünkü 2018 yılında 90 dakikalık bir progressive pop ve modern klasik albümü olan, hem zamanının hem de kendi müziğinin ötesine geçerek yapılması çok zor bir şeyi başaran Aviary ile daha kendisinin yaratıcılığının sadece bir kısmı ile bile aklımızı başımızdan alabildiğini göstermiş oldu. Ki benim için 2010’ların ve tüm zamanların en iyi albümlerinden olan Aviary de diğer albümleri gibi kritiklerden bir sürü övgü aldı ve birçok en iyi albümler listesinde kendine yer buldu. Bana bıraksanız 3 gün durmadan Julia Holter anlatırım ama tabii ki bunu yapmayacağım ve size en iyi 10 Julia Holter şarkısını tanıtmaya çalışacağım.

10- Everytime Boots (Have You in My Wilderness – 2015)

Julia’nın müziğini çok deneysel bulan kişilerin bile dinlerken dans ettiğine emin olduğum bir şarkı. Hem eğlenceli hem de çok iyi prodükte edilmiş şarkı isteyenlere sürekli tavsiye ettiğim bu güzellik bence bu listede yer almayı hak etti.

9- He’s Running Through My Eyes (Loud City Song – 2013)

Julia’nın en minimalist ve en kısa şarkılarından ama benim üzerimde yarattığı etkiyi saatlerce anlatabilirim.

8- Turn the Light On (Aviary – 2018)

Aviary’nin harika ötesi bir albüm olduğunu düşünme sebeplerimden birisi -hatta belki de en önemli sebebi- kesinlikle bu şarkı ile başlıyor olması.

7- Marienbad (Ekstasis – 2012)

Julia’nın ben sadece şarkıcı değilim aynı zamanda besteciyim de dediği ilk şarkılarından.

6- City Appearing (Loud City Song – 2013)

17 yaşında Loud City Song’u ilk dinlediğimde müziğin gelebileceği en son noktanın bu olabileceğini düşünüyordum ve bence o yaşa göre haksız değilmişim. 7 dakikalık bi eargasm…

5- Why Sad Song (Aviary – 2018)

Aviary serüveninin kapanış şarkısı olan bu şarkı albüm nasıl bitirilir diye anlatmak için gösterilmesi gereken sayılı örneklerden. Katıksız sanat hatta Sanat.

4- Feel You (Have You in My Wilderness – 2015)

Dinlerken beni başka yerlere götüren ve uzuuuuuuun bir süre oralarda kalmamı sağlayan mucizevi şarkılardan birisi. Her “It’s impossible to see/Who I’m waiting for in my raincoat” dediğinde kendimden geçip bu sözler nasıl bu kadar etkili olabiliyor diye düşünüyorum ve cevabım Julia’nın sound kullanımı oluyor.

3- Horns Surrounding Me (Loud City Song – 2013)

Bu şarkıyı ilk dinlediğimde Julia Holter’ın müziğin en üst noktasına ulaştığına inanarak şoka girmiştim. Julia’nın sesi, ses harmonizasyonu, arkasındaki orkestranın mükemmelliği ve daha bir sürü harika şey…

2- Sea Calls Me Home (Have You in My Wilderness – 2015)

Julia Holter’ın en popüler şarkısı olmasının yanı sıra enstrüman kullanımı konusunda bir dahi olduğunu da bize gösteren 3 dakikalık bir mükemmellik.

1- I Shall Love 2 (Aviary – 2018)

Tek kelimeyle şaheser… En sevdiğim şarkı sorulduğunda düşünmeden bunu söylüyorum.

Sadece 10 şarkı seçmek beni çok zorladı o yüzden acaba haksızlık mı ediyorum diye düşündüğüm bu 3 şarkıyı da Honorable Mentions olarak eklemek istedim.

Chaitius (Aviary – 2018)
Maxim’s I (Loud City Song – 2013)
Goddess Eyes (Tragedy – 2011)