TANIŞIN: KOTA THE FRIEND

Her liste başını tutan, sekiz dokuz haneli dinlenmelere ulaşan, büyük plak şirketleriyle büyük sözleşmeler imzalayan ihtişamlı rapstar’ların yanında, sektörde bir tavır olarak bağımsız çalışmayı sürdürüp alternatif bir ses olan sanatçılardan biri Kota the Friend. Küçük yaştan itibaren ilgilendiği, ürettiği rap müziği, Spotify’da aylık 2,5 milyona varan dinleyici sayısına rağmen halen daha bağımsız bir şekilde sürdürmeye kararlı. Kendi ifadelerine göre büyük şirketlerin boyunduruğu altına girmeden, istediği müziği özgürce yapabilmek için uzunca bir süre daha böyle devam edecek gibi.

İsmini bir Ayı Kardeş (2003) karakteri olan Koda’dan alan Brooklyn’li sanatçıyı benzerlerinden ayırıp onu üstünde konuşmaya, kalabalıklar arasından sıyırıp dinlemeye değer kılan ne peki? Her şeyden önce şarkılarında sıklıkla duyduğumuz, hatta bazı melodilerinin temelini oluşturan pirinç üflemelileri sayabiliriz. Bu noktada ilkokul yıllarından itibaren aldığı trompet eğitiminin etkisi yadsınamaz kuşkusuz. Trompetin yanı sıra kendi kendine öğrendiği bas gitar, piyano, ukulele gibi enstrümanları da kullanabildiğinden bahsetmek gerekir. LimeWire kuşağına denk gelen ergenlik yılları boyunca oldukça geniş bir skalada müzik dinlediğinden sıklıkla bahsediyor. Bunun etkilerini de şarkılarında görmek, pek tabii, mümkün.

Kendisinden bahsederken çok yönlülüğüne de değinmek gerekir. 28 yaşındaki sanatçı müzik kariyerinin yanı sıra çeşitli projelerde video editörü, sinematograf olarak da bulunuyor. Kendi yazıp yönettiği aynı zamanda oynayıp kurguladığı bir müzikal/kısa film de bulunuyor:

Son albümü EVERYTHING’i (2020) geçtiğimiz aylarda yayınlayan Kota the Friend’in üretkenliğine de değinmek yerinde olacaktır. İlk albümü Anything.’i (2018) yayınladığından beri hiçbir seneyi boş geçmeyip, en az bir yeni projeyle sahalara geri dönüyor.

Kişisel kahramanı olarak tanımladığı Jay Z’yle olası bir karşılaşmalarında nasıl bir tavır takınacağı sorulduğunda “I’m good at introductions… I keep it sweet and simple.” cevabını veriyor. Bu uzunca girizgahı kendi cümleleriyle sonlandırıp, iyi olduğunu iddia ettiği girişini kendisinin yapmasına izin vermek yerinde olacaktır.