TANIŞIN: LIZA ANNE

“Hayattaki her şey ile burun burunayım. Büyüyorum ve bu süreç acılı geçiyor. Ancak gerçek şu ki tam olarak buradayım ve bence bu nedenle sakinliği buluyorum.” Nashville menşeili Liza Anne, geçtiğimiz sene pandeminin ortasında yayımladığı albümü Bad Vacation için tam olarak bunları söylemiş. Bad Vacation, melodileri ile sizi umutsuzluğa sürüklemeyecek ama aynı zamanda sizi de mutlu bir yere çekmeyecek bir albüm.

Indie pop/rock akımında kendi mücadelelerini yazmaktan çekinmeyen ve kimi zaman da duymanın tatsız olduğu detayları içtenlikle yazabilen kadın yazarların yeri bende her zaman bir ayrıdır. Her sene tam olarak kendime oluşturduğum bu ekolden büyük bir keşif gerçekleştirerek tüm sene albümlerini döndürürüm. 2021’in talihlisi ise kendisine verdiği söz ile paralel bir şekilde tüm sorunların ortasında sakinliği arayan Liza Anne oluyor.

Son zamanlarda yayılan “anda kalma” akımının peşinden gidenlerdenim. Geçmişi ve geleceği susturarak olduğunuz anda kalmak kadar “basit” bir aktivitenin mucizesini inanıyorum. Liza Anne’yi keşfim de tam olarak bu şekilde oldu. Pandemi döneminde yaşadığımız toplu hazeyan karşısında anda kalmayı seçmiş sevgili Liza Anne. Aynı zamanda bu dönemde alkol ile arasını düzeltmeye karar vermiş. Tüm kaosun ortasında sakin bir şekilde durarak iç huzuru bulmak için bu dönemi kendi lehine değerlendirmiş. Bad Vacation da tam olarak bu hissi size şarkılar ile geçiyor.

Keşfimizi sağlayan Bad Vacation, müzisyenin dördüncü albümü. Bir önceki albümü Fine but Dying’de ise müzisyenin akıl sağlığı sorunları ile mücadele ettiği bir dönemde aşık olmasına tanıklık etmiştik. Yayımladığı her albümde daha da müzikal tarzını olgunlaştıran müzisyen 2018 tarihli bu albümünde olgunluk noktasına ulaşıyor. Yakın dönemde yayımladığı Bad Vacation ise prodüktör koltuğunda aldığı Justin Meldal-Johnsen (M83, Wolf Alice, Paramore) yardımı ile daha da görkemli bir hâle geliyor. Gözlerimi kapatıp hayal ediyorum. Bir Cuma akşamı haftanın yorgunluğunu atmak için Salon’dayım. Salon’un samimi ortamında, küçük müziksever bir grup ile bu şarkıları dinliyorum. Eğer siz de bu keşfimize katılanlardansanız sizi de hayalime davet ediyorum.