TANIŞIN: NOISERV

Çocukluktan beri tanıdığım fakat hak ettiği değeri göremeyen bir isimle sizi tanıştıracağım: David Santos. Ebeveynleri müzik delisi olduğundan David de müzik aşığı olarak büyüdü ve kendi kendi geliştirdi. Hatta kendini öyle bir geliştirdi ki artık ona klasikleşen ‘tek kişilik orkestra’ deniliyor. Ben ise ona ‘ahtapot’ unvanını verdim. Bu unvanı ona neden verdiğimi düşünüyorsanız cevabı bu videoda :

İlk albümünü 2008’de yayımladıktan sonra ülkesi olan Portekiz’de çok beğenilmişti. Daha sonra benim de favorim olan 2. albümü 2013 yılında çıktı. Ayrıca 2. albümü olan Almost Visible Orchestra Portekizli Yazarlar Derneği tarafından “Yılın Albümü” seçildi. Bu albümünün şarkılarının isimleri hafızada tutabilmek için biraz fazla uzun. O nedenle bazen dinlemek istediğim şarkıları bulabilmek için şarkı adları tek başına yeterli olmuyordu, albümdeki şarkıları tek tek dinleyip bulmam gerekiyordu. Ama aradığım şarkıyı bulduğum zaman o zahmete kesinlikle değiyordu.

Şu ana kadar Avrupa’da 1000’e yakın konser veren Noiserv, 2019’un Mayıs ayında da Türkiye’ye uğramıştı. Türkiye’deki eleştirmenler ve dinleyiciler tarafından beğenilmişti. Zaten sahnede kullandığı metalofon, omnikord, zil, melodika, klavye, gitar, oyuncak ve müzik kutularıyla oluşturduğu ses uyumuna hayran kalmamak elde değil. Sesleri, tınıları, ne zaman hangi enstrümanları çalacağını eşsiz bir biçimde dokuyarak bize bastırılmış duygularımızı yaşatabilmek için ortam hazırlıyor.

Noiserv, benim dünyayı hissetme; insanlara duygularımı aktarma biçimim.

David Santos