TANIŞIN: STEADY HOLIDAY

Dre Babinski ya da bilinen sahne adıyla Steady Holiday… Kimileriniz onu önünüze düşen Instagram reklamlarından tanıyor olabilir. Spotify verilerine göre, kendisini İstanbul sınırları içinden dinleyen ortalama 700 kişiden biri değilseniz, heyecan verici bir tanışma sizi bekliyor.

Los Angeleslı sanatçı, daha önce çeşitli gruplarda multi-enstrümantalist olarak yer alıp başka solo projelerle çalışmış olsa da Steady Holiday olarak doğuşu, 2016 tarihli Under the Influence albümüyle gerçekleşiyor. Ardından 2018 tarihinde Nobody’s Watching ve bu senenin başlarında yayımladığı ve 2021’in dikkat çeken işlerinden biri olan Take the Corners Gently ile devam ediyor yolculuğuna.

Steady Holiday’in müziğini tanımlamak için belki de öncelikli olarak sinematografik hünerlerine ve hikaye anlatıcılığına değinmek gerekir. Şarkı sözleri albüm boyunca takip edildiğinde hikaye anlatma ve hatta bunu alışılagelmişin dışında bir şekilde zihinlerde görselleştirme yeteneği, Steady Holiday’in müziği için benzersiz bir dinleme deneyimi sunuyor. Çektiği keyifli klipler de bu görselleştirmeye oldukça yardımcı oluyor tabii. Öte yandan yumuşak sesine eşlik eden ve şarkılara karakterini veren yaylıları kendi çaldığını da eklemek gerekir. Büyüdüğü evde babasının sıklıkla oldies dinlediğini belirten sanatçının müziği de bundan etkilenmiş görünüyor. Kendi bestelerini yapmaya ilk başladığı dönemlerde Roy Orbison, Petula Clark gibi sanatçılardan oldukça etkilendiğini dile getiren Steady Holiday, sıkıcı bir tekrar olma tuzağına düşmeden kendi özgün sesini bulmayı ve onu duyurmayı fazlasıyla başarmış gözüküyor.

3 harika albüm, defalarca tekrarda döndürülecek klipler ve heyecanla takip edilecek bir kariyer sunan bu genç sanatçıyla henüz tanışmayanlar için, yıl sonu listelerinin yavaş yavaş oluşturulmaya başlandığı şu zamanlar, tanışmak için de oldukça uygun görünüyor. Nitekim sene bitmeden kendisiyle tanışanların listelerinde kendisine yer vermesi hiç de şaşırtıcı olmayacaktır.