TANIŞIN: THE HORSENECKS

Seven sevmeyeni, bileni bilmeyeni için kısaca hatırlatalım: Bluegrass, ABD’nin güney kısmından gelen, Appalachia bölgesinde yaşayan İrlanda ve İskoçya kökenli insanlar tarafından gitar, mandolin ve keman gibi aletler kullanılarak çalınan geleneksel bir müzik türü. Genellikle bu tür; insanlar tarafından duyulmuştur, bilinir ve sevilir. Bizce sevilmesinin en büyük nedenlerinden birisi de bu tarzın dinlerken insana huzur hissi vermesi.

İki kişilik grup üyelerinden birisi olan Amerikalı Gabrielle McCrae; başarılı bir gitarist ve birçok çalma stilinde usta. Son on yıldır ise UK Old Time ve Bluegrass sahnesinde birden fazla grupla sürekli olarak aktif ve kendisini devamlı geliştirme peşinde. Bir diğer grup üyesi İngiliz Barry Southern için de aynı şeyleri söylemek mümkün. Birbiriyle tam tencere kapak olmuşlar. Bu uyumluluk, yaptıkları parçalarda kulağa çok güzel geliyor.

Toplamda üç albümleri bulunuyor bu tatlı grubumuzun. Ocak 2021’de yayımladıkları albüm Started Out In Town birçok eleştirmen ve dergi tarafından beğenildi. Bu albümden önce de Doolin Folk Festival, The Portland Old Time Gathering ve The Minnesota Bluegrass and Old Time Festival gibi büyük çaplı festivallerde de yer alarak kendilerini duyurmaya çalışmışlardı. Biraz daha geniş çaplara ulaşmak üzereyken de pandemi çıkageldi onların şansına. Umarız her şey eski hâline döner de bu grubumuzu daha çok duyabiliriz.

Şu an ihtiyacımız olan şey ise: Bulutlu, soğuk bir hava…. Sararmaktan kırmızıya dönmüş yapraklardan oluşan ağaçlar…. Çiseleyen yağmurdan oluşan gökkuşağı… Ve bu ortamda arabayla giderken dinlenen bir The Horsenecks şarkısı…