DÜNYANIN İLK ŞARKISI

Dünyanın ilk şarkısı denilince insanın heyecanlanmaması mümkün değil. Dünya tarihinde bilinen ilk şarkı Milattan Önce 14. yüzyıla dayanan toprak tabletlerden çıkan notalardan, tam 15 yıllık bir çalışma sonucunda 1972 yılında seslendiriliyor. Bu notalar ilk olarak 1950’lerin başında bize çok uzak olmayan Suriye’nin Ugarit şehrindeki tabletlerde keşfedilmiş. Şarkının literatürdeki adı ise ‘’Bir Hurri İlahisi’’. Tapınakta keşfedilen 36 müzikal yazıttan yalnızca biri çalınabilecek durumda, diğerlerinde yer alan nota ve açıklamalar iyi derecede okunamıyor.

Tapınakta keşfedilen ilahi, Ugarit tanrıçası Nikkal için bestelenmiş. Asuroloji profesörü Kilmer’a göre; yazıtlardaki melodi tam 3 bin 400 yaşında ve tapınakta keşfedilen tabletlerde ilahilerin bugünkü arp ya da lir olduğu düşünülen 9 telli “sammum” ile nasıl çalınacağına dair bilgiler de yer alıyor. Dünyada eşi benzeri olmayan bu nota tabletleri bugün iç savaş içerisinde olan Suriye’de, zarar görme riski altındaki Ulusal Şam Müzesi’nde sergileniyor.

Normalde söz uçar yazı kalırdı. Fakat bu sefer yazının da uçurulma ihtimali bulunuyor. Bu nedenle bu bilgiyi siz değerli okuyucularımıza dijital yazıyla paylaşmak istedim. Artık dünyadaki ilk şarkıyı biliyoruz ama son şarkıyı asla bilemeyeceğiz gibi görünüyor. Çünkü müziğin sonsuz bir yolculuğu var. Bu sonsuz yolculuğu başlatan ilk şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

Editörün notu: Gününe biraz neşe katmak isteyenleri şarkının altındaki YouTube yorumlarına davet ediyoruz. Bir takipçinin şarkıya yazdığı sözleri ayrıca beğendik:

I’d been cutting stone all day long 

Got home from the quarry and my wife was gone 

She ran off with a shepherd from Babylon 

So I sat down and wrote the world’s oldest song